Невролози посъветваха да не се отлага събуждането чрез повтаряне на алармата

Невролози посъветваха да не се отлага събуждането чрез повтаряне на алармата

Това е вредно за мозъка

Изследователи от Масачузетския университет откриха, че изключването на будилника сутрин за допълнителен сън може да негативно да повлияе на паметта и нивото на енергия, тъй като нарушава фазата на REM-съня - фаза, която настъпва преди събуждането и се характеризира с повишена активност на мозъка.

За това съобщава Forbes.

Учените съобщават, че REM-сънят е необходим за обработка на емоциите и възстановяване на когнитивните функции. Изследването, публикувано в списание Scientific Reports, показва, че повече от половината участници (55,6%) имат навика да натискат бутона "отлагане на алармата" няколко пъти, средно по 2,4 пъти на сесия, което добавя около 10,8 минути допълнителна дрямка.

Изследователите предупреждават, че прекъсването на такъв режим на съня може да попречи на процеса на възстановяване на мозъка през нощта. Препоръчва се да се избягва редовното натискане на бутона „Повтор“ на будилника, за да се осигури непрекъснат сън и оптимална когнитивна функция на мозъка. Като цяло учените казват, че продължаването на съня след събуждане чрез отлагане на ставането, е вредно за мозъка.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: