
Тъжен рекорд за журналистиката през 2021
- Свят
- Текст:

Това е рекорд за изминалите 25 години, т.е., откакто RSF води тази статистика. За същия период обаче 2021 г. бележи по-малко убити журналисти - 46, и неправителствената организация, която публикува своите дани смята, че това се дължи на затихването на военните конфликти в Близкия изток.
Броят на затворените журналисти се е увеличил с около 20% - главно заради репресиите срещу медиите в Мианмар, Беларус и Хонконг. Рекорден брой – 60 – са задържаните жени журналистки, т.е., с около една трета повече от 2020 г.
По данни на RSF, най-много са затворените журналисти в Китай. Организацията редовно критикува Пекин за „безпрецедентната репресия” срещу свободата на медиите. Броят им рязко скочи в Хонконг, след като Пекин наложи закона за националната сигурност.
Мианмар е на второ място с 53 журналисти-затворници, следван от Виетнам (43), Беларус (32) и Саудитска Арабия (31).
Намаляването на броя на смъртните случаи след пика през 2016 г. отразява променящата се динамика на събитията в Сирия, Ирак и Йемен, където конфликтите се поохладиха, така че, районите привличат по-малко представители на медиите.
Според доклада на RSF, макар и сравнително по-малко, две трети от 46-те убити журналисти са били умишлено набелязани и елиминирани. Най-опасните страни за живота им отново са били Мексико и Афганистан, съответно със седем и шест смъртни случая, следвани от Йемен и Индия с по четири.
RSF установи също и 65 журналисти, държани като заложници – всички Близкия изток - Сирия (44), Ирак (11) и Йемен (9), плюс френския журналист Оливие Дюбоа, който от април е заложник в Мали.
За да потърси справедливост за убийствата, миналия месец в Хага беше открит т.нар. "Народен трибунал". Организиран от Free Press Unlimited (FPU), Комитета за защита на журналистите (CPJ) и Репортери без граници, трибуналът в продължение на шест месеца ще изслуша данни за нерешените случаи на убийствата на трима журналисти в Мексико, Шри Ланка и Сирия.
Въпреки че няма законови правомощия да осъди никого, символичният съд има за цел да повиши осведомеността, да окаже натиск върху правителствата, да събере и да оповести доказателства и по този начин да приложи своята форма "масово правосъдие".
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
