
Кого няма да чуят на срещата на върха за климата
- Актуално
- Текст:

Очите на света са вперени в Глазгоу и дългоочакваната среща на върха за климата COP26. Шотландският град посрещна над 30 000 делегати от цял свят. Въпреки тези мащаби с хора от различни страни, организации и благотворителни структури, в аудиторията има някои забележителни празнини, не липсват и организационни пропуски. Така например, залите на COP26 не предлагат достъп за инвалиди, което изпита на гърба си израелският министър на околната среда Карин Елхарар.
Мащабната празнина обаче е отсъствието на най-засегнатите общности - бедните държави и отдалечените островни страни. Комбинацията от Covid-19, високите разходи за пътуване и престой в Глазгоу и други логистични проблеми означават, че има риск на COP26 да не се чуят техните ключови позиции, макар да се предполагаше, че това ще бъде „най-приобщаващата” от всички конференции досега, коментира Euronews.
Една трета от островните страни (SIDS) за първи път не могат да изпратят делегации. На COP26 са представени само Фиджи, Папуа Нова Гвинея, Тувалу и Палау. Останалите тихоокеански острови присъстват ограничено или дори никак. От друга страна, делегацията на САЩ е близо 1000 души.
Но именно за южните тихоокеански острови климатичните рискове са реални - от повишаването на температурите, до промяната на метеорологичните модели. Най-застрашаващо обаче е повишаването на морското равнище, което може да остави цели държави под вода.
SIDS имаха съществена роля за приемането на прага от 1,5°C за глобално затопляне, определен на COP21 в Париж през 2015 г. Но температурите вече се повишиха с 1.1°C, а този път най-потърпевшите не са на срещата, за да изразят тревогите си.
„Нашият суверенитет и оцеляваненето ни са заложени на карта”, казва премиерът на Фиджи. Същото мнение споделят и младите хора от най-застрашените региони, които не успяха да се включат в срещата, но я следят онлайн – ако разбира се, в страните им има възможност за това.
„COP26 е платформата, където се вземат глобални решения за изменението на климата. Но ние сме тези, които са изправени пред преките му въздействия. Ако не сме част от COP26, не е възможно да се вземат честни и справедливи решения”, казва климатичен активист от Бангладеш.
„Световните лидери са достатъчно наясно как да се справят с климатичните кризи. За съжаление, когато става въпрос за прилагане на мерки, ние не виждаме силен ангажимент и приоритетност”, смята активистка от Йордания.
„Чувствам, че загубих своя глас и гласа на моята общност. Ние сме най-засегнати от изменението на климата, защото зависим от природните ресурси", казва природозащитник и преподавател-климатолог от Сомалия.
„Нямаме илюзии, че решенията за климатична справедливост ще бъдат изковани основно чрез преговори, но все пак тези конференции са много важна арена за ангажираност, предизвикателства и натиск върху правителствата“, смята активистка от Филипините. Според нея срещите COP са доминирани от богати стряни и корпоративни интереси и намаленото присъствие на реално най-засегнатите общности ще направи мерките несправедливи и недемократични.
И този път максимата „бъдещето ще покаже” не върши работа, тъй като то ще покже преди всичко тежките последствия от бездействието по проблема с климатичните промени. Въпросът е дали COP26 ще го допусне.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
