
Газовата политика на Русия заплашва най-бедната държава в Европа
- Свят
- Текст:

Въпреки газовата криза в страната му, външният министър на Молдова е оптимистично настроен. В интервю за ВВС Нику Попеску съобщи, че страната му за първи път е купила газ не от руския „Газпром”, а от полската компания PGNiG, която предостави на Молдова един милион кубически метра от синьото гориво.
Молдова обаче ще има нужда от много по-големи обеми, ако „Газпром” затвори кранчето. Досега 100% от молдовския газ идваше от Русия. Но договорът за доставката му изтече в края на септември и предлагайки нов, „Газпром” вдигна цената, срещу което Молдова се възпротиви.
При липсата на нова сделка руският енергиен гигант за един месец намали доставките до минимум, което накара Молдова да обяви 30-дневно извънредно положение. "Газпром" обвини Молдова в "провокиране на криза" и поиска изплащане на дълг от $ 709 милиона, който Молдова оспорва.
Молдовските власти казват, че биха искали да подпишат нов договор с Газпром, но само ако условията са изгодни. Засега молдовската индустрия се справя само с една четвърт от необходимото ѝ гориво, като компенсира останалото си потребление с други енергийни източници. Бизнесът се надява правителството да компенсира високите разходи, възникнали вследствие на провокирания от Москва недостиг на природен газ.
Не е тайна, че Русия иска да задържи в орбитата си страните от бившия СССР и Молдова вижда в реакцията на „Газпром” форма на политическо изнудване. Настроенията в страната са за откъсване от руското влияние - цел, която поне засега е трудно постижима.
Енергетикта на Молдова е силно обвързана с Москва – освен че газовите ѝ доставки досега се осъществяваха изцяло от „Газпром”, руският газов гигант е мажоритарен собственик на молдовската газова компания Moldovagaz, а над 80% от електроенергията в Молдова идва от руска електроцентрала в Приднестровието - сепаратистки регион на Молдова, подкрепян икономически, политически и военно от Москва.
Молдова търси алтернативи и среща подкрепа. През последните години е изграден нов газопровод от Румъния, който в момента дава глътка въздух на молдовския бизнес и гражданите. Молдова комуникира активно и с ЕС по въпросите за диверсификацията на газовите доставки и енергийния пазар.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
