
Човешкият мозък не се нуждае от инструкции
- Smart Life
- Текст:

Независимо дали сме будни или спим, командният център на нашето тяло - мозъкът - работи непрекъснато, контролирайки всичко, което се случва в организма. Човешкият мозък не се нуждае от инструкции. Той знае точно какво да прави. Без него са невъзможни всички телесни функции, което означава, че трябва да го пазим и да му помагаме.
Невродегенеративните състояния на мозъка са един от негативите на нашето време, които засега не се лекуват. Има основателни предположения, че регионалните модели в начина на живот са сериозна причина за мащаба на заболеваемост. Въз основа на това са определени някои фактори, които могат да намалят риска и храненето е едно от най-важните условия за това.
В борбата с пораженията в мозъка, на преден план отново излиза здравословният характер на Средиземноморската диета, застъпваща много зеленчуци, плодове, ядки, варива и някои тестени продукти, за сметка на месото, което присъства под формата на риба и морски продукти (до три пъти седмично), пилешко (до два пъти) и червено месо (веднъж седмично и дори по-рядко). На тази база се провеждат редица изследвания, за да се установят най-важните хранителни продукти с благотворно влияние върху общото здраве и мозъчните функции.
Според американско проучване, провеждано в продължение на пет години, ежедневната консумация на листни зеленчуци може да „подмлади” мозъка с около 10 години. Затова марулята, спанакът и зелето са първите важни съставки в менюто в помощ на мозъка. Изследванията продължават, за да се установи механизма, по който зеленчуците се отразяват благотворно на мозъчната дейност.

На базата на установеното досега, е изградена и т. нар. Диета MIND (ум, съзнание, мисъл). Менюто ѝ също държи на ежедневната порция зелени листни зеленчуци, като не препоръчва мазни храни и червено месо и предвижда ограничена употреба на млечни продукти.
Основни съставки на MIND-менюто, които могат да намалят рисковете за мозъчната функция и да поддържат мозъка здрав, са:
- Зеленчуци - всеки ден, приоритетно листни, но също и червени като домати и моркови.
- Плодове - два пъти седмично, като първенецът в групата са боровинките.
- Ядки - почти всеки ден по малка шепа. Шампионите тук са бадеми и орехи.
- Зехтин - всеки ден.
- Пълнозърнести храни - три дни в седмицата или ежедневно пълнозърнест хляб.
- Риба - поне веднъж седмично.
- Варива – фасул, леща, ориз - три дни в седмицата.
- Птиче месо - два пъти седмично.
Добрата новина е, че към тези полезни продукти напоследък успешно се присъединява черният шоколад, най-добре със 70% съдържание на какао.
Този тип хранене ще бъде още по-ефективно, ако се съчетае с ежедневна физическа дейност и редовни упражнения за ума – напр. четене, слушане на музика, информираност за световни събития и новини. Някои програми препоръчват клубове за танци, дори компютърни игри за възрастни.
Враговете на здравия мозък са и врагове на цялостното ни здраве – пушене, алкохол, наркотици, затлъстяване.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
