
Новите "умни" очила на Facebook повдигат стари етични въпроси
- Технологии
- Текст:

Просто трябва да натиснете нужния щифт на рамката или да дадете гласова команда чрез асистент във Facebook – и можете да се обаждате, да правите снимки, да записвате видео със звук до 30 секунди и да правите клипове.
Освен двете 5-мегапикселови камери, очилата са снабдени с три микрофона и високоговорители. Целта, според компанията, е потребителят да може да заснема всичко, което се случва около него. Сигурно е така, но дали е само това?
Едва появили се, Ray-Ban Stories вече имат и фенове, и противници. Носенето им определено предизвиква опасения за поверителността и личното пространство. В единия край на рамката има малка светлинна точка, която светва, когато правите снимки или записвате и Facebook смята, че това е достатъчно, за да се защитят правата на околните. Но така ли е? И може ли тази светеща точка да се скрие? Със сигурност... и то с прости средства.
Правото на личен живот неведнъж е падало в жертва на състезанието между технологичните гиганти. Преди няколко години това доведе до забраната и забравата на очилата Google Glass, след като ползването им на обществени места беше забранено. Ще се случи ли същото и сега?
Вярно е, че тези очила имат същите качества като смартфоните - устройства, с които също се правят записи на обществени места без разрешението на обектите. И това предоставя много възможности да се накърнят правата им.
Проблемът с очилата на Facebook е същият, т.е., у потребителите и в начина, по който ще ползват записания материал - дали ще им служи за лична употреба или ще плъзне по света чрез социалните мрежи. Нещо като „може да го направиш, но не може да го ползваш” – кой би повярвал, че някой ще спазва това?!?
В момента Facebook-очилата с цена около € 250, излизат на пазарите в САЩ, Канада и Австралия, но също така в Ирландия и Италия, където се прилага Общият европейски регламент за защита на личните данни.
Очилата могат да съхраняват 30 видеоклипа и до 500 снимки. След това целият материал може да бъде изтеглен в приложението Facebook View, което е достъпно както в Play Store, така и в App Store и ви позволява да редактирате съдържанието и да го споделяте в социални мрежи като Facebook, Instagram или WhatsApp, Целите на подобни упражнения би могъл да знае само създателят на съдържанието, но последствията за обектите са непредвидими и в много случаи зловредни.
Всъщност, историята е стара – не убива боздуганът (стрелата, сабята, камата, пушката и т.н.) – убива ръката, която стоварва удара, опъва тетивата, забива острието или се цели в жертвата си с най-съвършен оптически мерник.
Така че, не чупете машините – тази револция мина и не успя. А какво да се прави? Въпрос без отговор. Защото няма технология, която да ни направи безусловно почтени.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
