
Ценна находка от ледниковата епоха
- Наука
- Текст:

Шведски учени, които участват в изследвнето, смятат че едно от лъвчетата, наречено Спарта, може би е най-добре запазеното животно от ледниковата епоха. Зъбите, кожата и меките му тъкани са мумифицирани от леда. Дори органите са останали непокътнати.
Спарта е четвъртото пещерно лъвче (Pantheraspelaea), намерено във вечно замръзналата земя на Якутия, в североизточния ъгъл на Русия. Находката е открита през 2018 г. от местен жител, който търсел в тундрата бивни от мамут.
Тъй като климатичните промени отпускат вечно замръзналата земя, се откриват и по-древни останки, и не само от мамути. През последните няколко години жителите на Сибир са извадили останки от носорози, вълци, кафяви мечки, коне, елени и бизони, като някои от тях са дори на 40 000 години.
Ясно е, че ледените степи в праисторията са били дом на многобройни едри бозайници. Всъщност, година преди новото си откритие, само на 15 метра от слудващата находка, същият ловец на бивни е намерил и замръзналото тяло на друго пещерно лъвче.
Този екземпляр, наречен Борис, е с малко повече щети, но все пак забележително непокътнат. Според шведските учени, Борис и Спарта са на възраст около един до два месеца, макар че първият е с около 15 000 години по-стар, плюс-минус няколко века.
Днес малкото, което знаем за пещерните лъвове, идва най-вече от вкаменелости и древното пещерно изкуство. Мумифицираните тела, открити във вечнозамръзналите земи, са най-доброто доказателство за съществуването на едрите хищници. Те приличат невероятно на съвременните лъвове, но са по-едри и с много по-топла козина. Липсва им обаче една от най-емблематичните черти на африканските лъвове – царствената грива. Това се вижда и на ранни пещерни рисунки, датирани на повече от 30 000 години.
Двете замръзнали пещерни лънчета са на доста малка възраст, за да се предположи как би се развила козината им и дали щяха да имат грива. Ако имаха шанс да пораснат, експертите предполагат, че окраската им щеше да бъде по-светлосива, за да им помогне да се замаскират в снежния Сибир.
В момента учените все още спорят дали пещерните лъвове през ледниковия период са обикаляли по степите на Сибир сами, или на стада, като съвременните африкански лъвове. Следващият етап от изследването е да се секвенира изцяло генома на пещерните лъвчета.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
