
Какво решиха Берлин и Вашингтон за „Северен поток 2“
- Енергетика
- Текст:

Американският президент Джо Байдън и германският канцлер Ангела Меркел отчетоха, че не са постигнали споразумение относно руския проект за газопровод „Северен поток 2“, съобщава Reuters. Германия и САЩ гледат по различен начин на проекта, но са на близки позиции относно бъдещата роля на Украйна по отношение на газовите доставки. Вашингтон се противопоставя на проекта за руски газ в Европа, докато Берлин твърдо остава на позиция, че газопроводът е необходим.
В същото време лидерите на двете държави обещаха да застанат заедно срещу агресията от Москва и антидемократичните действия от Пекин. Отношенията между САЩ и Германия пострадаха по време на мандата на бившия президент Доналд Тръмп и Меркел и Байдън бяха нетърпеливи да покажат, че връзката между страните се подобрява.
„Ценя приятелството“, заяви Меркел в Овалния кабинет, споменавайки ролята на Америка в изграждането на свободна и демократична Германия след Втората световна война.
„Северен поток 2” трябва да е допълнение към транзита на газ през Украйна, а не да го замени напълно. Друго развитие на събитията ще предизвика напрежение“, каза канцлерът Меркел във Вашингтон след среща с американския президент Джо Байдън, пише ТАСС. „За мен „Северен поток 2“ е допълнителен проект, а не проект, заместващ транзита на газ през Украйна“, е заявила тя по време на последното си посещение в Белия дом, преди да се оттегли от политиката.
„Говорихме за Русия и Украйна във връзка със „Северен поток 2“. Оценките ни се различават по отношение на това какво съдържа в себе си проектът. Но искам да кажа ясно: нашето внимание беше и е фокусирано върху това Украйна да остане транзитна страна“, добавя тя. По думите на канцлера Украйна има право на териториална цялост и Берлин работи над това.
От своя страна американският президент Джо Байдън заяви, че неговите възгледи по отношение на проекта за газопровод са отдавна известни. Според него проектът за $ 11 милиарда, който се очаква да приключи през септември, ще заобиколи Украйна, като потенциално ще я лиши от транзитни такси. „Добрите приятели може да се разминават в мненията“, каза още той.
„С канцлера помолихме нашите екипи да проучат практическите мерки, които бихме могли да предприемем заедно, и дали европейската сигурност и тази на Украйна ще бъдат засилени или отслабени, изхождайки от руските действия. Ще видим“, е добавил лидерът на САЩ. По думите му при встъпването му в длъжност не е имало смисъл от допълнителни санкции, тъй като газопроводът е бил почти завършен, но е имало смисъл от обсъждане с канцлера Меркел на въпроса как да се предотврати използването на газопровода като инструмент за „шантаж“ от страна на Русия. Русия отрича подобни действия.
Германия и Европейската комисия положиха много усилия за сключването на споразумение между Москва и Киев за транзита на газ през Украйна и се надяваме, че той ще се запази и след изтичане на действието на договора през 2024 г., заяви Меркел. Тя отбеляза различията в мненията, но подчерта точките на единомислие между двете страни: „Всички споделяме едни и същи ценности; всички споделяме еднаква решителност да се справим с предизвикателствата на нашето време.“
„Имаме множество инструменти, които са в ръцете не на германската, а на европейските страни, и които може да бъдат използвани (при прекратяване на транзита)“, отбеляза Меркел в отговор на въпрос за възможна реакция на ЕС при потенциално спиране от Русия на доставките на газ през Украйна.
В рамките на съвместната пресконференция американският президент е заявил също така, че двете страни са на едно мнение по отношение на ангажиментите за справяне с корупцията, както и с „фалшивия популизъм в Европейския съюз или сред кандидатите за членство в ЕС или където и да е по света“.
Ръководителят на компанията зад проекта „Северен поток 2“ заяви в интервю за германски медии по-рано този месец, че спорният газопровод ще бъде завършен това лято. Въпреки заплахата от санкции на САЩ, „ще имаме газопровод, който отговаря на всички изисквания за лицензиране и международните индустриални стандарти“, изтъкна той и добави, че се надява той да заработи „преди края на тази година“.
Байдън се е ангажирал и скоро да вземе решение дали да се премахне забраната за европейците да пътуват до Съединените щати, свързана с пандемията.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
