
Повишението на цената на газа в Европа сигнализира за скъпа зима
- Енергетика
- Текст:

Повишаването на цените на дребно на газ и електроенергия ще бъде шок за потребителите тази зима. Цените на едро все още нарастват заедно с други горива в световен мащаб, така че все още не се вижда ясен край на процеса. Това заяви Глен Риксън, ръководител на отдела за енергиен анализ на Европа в консултантската компания S&P Global Platts.
Европейските цени на газа се изкачиха до рекордно високи нива това лято, движени от фактори като ниски запаси и прекъсвания на азиатските доставки. Това сигнализира за по-нататъшно покачване през следващите месеци, което може да означава по-високи сметки на европейските домакинства тази зима, пише Reuters.
„Съвпадение на фактори, възникнали по едно и също време, предизвика неотдавнашното рекордно ниско ниво на запасите от газ, което доведе до прекъсвания и продължителни проблеми с производството и активните азиатски покупки“, каза Ник Кембъл, директор в консултантската компания Inspired Energy.
Студената зима в началото на тази година доведе до голямо усвояване на складовите наличности, които обикновено се попълват през летните месеци, когато търсенето е по-слабо. Последвалите смущения в доставките, съчетани с възстановяване на търсенето вследствие ръста на икономиките, които се възстановяват от ограниченията заради COVID-19, доведоха до недостиг на природен газ.
Данните от Международната агенция по енергетика, публикувани миналата седмица, показват, че потреблението на газ в Европа се е увеличило с около 25% през второто тримесечие на 2021 г., което е най-голямото тримесечно увеличение от поне 1985 г. насам. „Това изключително силно възстановяване се дължи на комбинацията от удължен отоплителен сезон, по-голямо потребление на газ в енергийния сектор и икономическа активност, която се възстановява до нивото си отпреди COVID-19“, се казва в последен доклад на агенцията за газа.
Междувременно цената на газа на спот пазара в Европа, след значителен спад под 400 долара за 1000 куб. м, се върна към ръст, сочат данните от търговията вчера.
Стойността на газа на най-ликвидния хъб в Европа, холандския TTF, стигна отново до нивото 417 долара за 1000 куб. м, и то след като на предишните две търговски сесии договорът за „ден напред“ се понижи до около 398 – 399 долара за 1000 куб м. Цената по договора достигна своя пик на 5 юли, увеличавайки се до 466 - 467 долара за 1000 куб. м.
Цената на природния газ в сегмента „пазар ден напред“ на газов хъб Балкан - газовата борса в България, с ден за доставка 9 юли, остава на цена от 54,39 лв. за MWh/d. Повишението е с 0,72 % спрямо отчетените 54,00 лв. за MWh/d с ден за доставка 8 юли при изтъргуван обем от 100 MWh/d.
Наблюдателите на пазара свързват настоящите цени със спекулации на пазара. Според тях цените на европейските хъбове не само в момента, но и преди това показват зависимост от стойностите на пазарите в Азиатско-Тихоокеанския регион. Това влияние вече започва да става опасно, тъй като високите цени са пречка за запълването на празните газохранилища в Европа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
