
„Лежи си и не блести” – тази нова идеология набира скорост в китайската мрежа
- Свят
- Текст:

Културата на безделниците и мърлячите „Тан пинг" набира популярност в средите на китайските младежи и вече се превръща в цял отделен сегмент на субкултурата в социалните мрежи Sina Weibo и Tieba.
Влиянието й вече се окачествява като проявление на нова идеология. Същността й се състои в това да се избяга от натиска на съвременното динамично общество, изискващо от човека изграждането на успешна кариера, търсене на втора работа и извънреден труд.
Авторът на манифеста „Тан пинг" (в буквален превод – лежи си спокойно) в своя пост в социалната мрежа Tieba пише, че е необходимо „да си полегнем и да се успокоим”.
„Доколкото в нашата страна никога не е имало идеологии, превъзнасящи субективността на човека, аз я създавам сам. Полягането – това е моята мъдрост. Само когато човек си легне, той става мярка за всички неща”, се казва в манифеста.
Твърди се, че държавните медии и цензура са се заели активно с борбата срещу подобни любители на лежачката и на нищо неправенето. Елементарното търсене в социалните мрежи позволява да се намерят десетки публикации на тази тема. Част от тях са критични, част – възхваляващи, пише Регнум.
Но това не е за чудене. Ако цялата страна си легне и се изключи, то винаги ще се намерят хора, които да не приемат чак толкова субективни тенденции. И тогава начело на световната арена ще излязат онези, които са готови да се трудят с пот на челото. Именно този подход изведе Китай сред лидерите на планетата. Обратното би върнало държавата назад.
Бел. ред.: Това ново движение очевидно е компенсаторна ответна реакция на преумората и преработването през последните години. Не е тайна, че в много от азиатските държави – така наречените икономически тигри, в доста компании работен ден с продължителност от 18 часа, и то не инцидентно, се смята за норма.
Неслучайно през последните години все повече се говори за бърнаут – прегряване на работното място. А Международната организация на труда неотдавна съобщи, че расте броят на починалите от преумора.
.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
