
Банките спират транзакции и операции с лица и фирми, посочени от Вашингтон
- Финанси - икономика
- Текст:

Банките в България са изправени пред голямо предизвикателство с излизането на списъка от физически лица и впоследствие от фирми, санкционирани от правителството на САЩ. Тъй като финансовите институции са много чувствителни по отношение на доверието, очаква се те да спрат отношенията си с посочените лица и компании. Това стана ясно от разговора с банкера Левон Хампарцумян, бивш председател на Асоциацията на банките у нас, по Нова ТВ. Той дори допусна, че повечето банки вече са прекратили отношенията си с тези клиенти, защото в противен случай рискуват и те да попаднат в „черния списък" на Вашингтон.
„Санкциите са автоматични - например, ако банка продължава да обслужва име от списъка, може да получи глоба и санкции за това. Банките ще гледат да се отърват от отношения с такива клиенти", обясни банкерът. Според него всеки трябва да внимава и да не общува със санкционираните.
Ако някоя компания се чуди дали може да работи с даден контрагент или не, би могла да отправи запитване към ОФАК - Службата за контрол на чуждестранните активи, която движи програмата за налагане на санкции. „ОФАК отговаря, макар че отнема време", уточни Хампарцумян.
Идеята на санкциите е посочените в списъка да бъдат поставени в тотална финансова изолация, никой да не прави сделки с тях. „Ако някой от списъка реши да тегли пари от банкомат в Дубай, трансакцията ще бъде спряна, защото той е в черния списък. Компаниите за международни разплащания „Виза" и „Мастеркард" са американски и са длъжни да прилагат санкциите", посочи банкерът.
Не е ясно обаче как ще бъдат регламентирани нещата в България след безпрецедентните по мащабите си мерки, обявени от Вашингтон. В черните списъци влизат 64 лица и фирми, свързвани с бизнесмените Васил Божков и Делян Пеевски, плюс неясен брой компании и хора, „асоциирани" с тях. Хампарцумян поясни, че американската дефиниция за „асоциирано лице" е много по-широка от българското определение за „свързано лице" и не изисква непременно връзките да са доказани и проследими в регистър или в документи. „Достатъчно е да се знае, че ядат и пият заедно", даде пример той.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
