
Технология с полени ще пази пчелите от инсектициди
- Екология
- Текст:

Сигурно всеки вече е чел или чувал тези мрачни предсказания. И те са верни. Пчелите наистина са застрашен вид в световен мащаб. Най-сериозната заплаха за тях са някои химикали от групата на нуклеотидите или органофосфатите например. Те се използват като съставки в широко прилагани пестициди, от които и дивите, и медоносните пчели отслабват, дезориентират се, губят се и в крайна сметка умират от изтощение. Смята се, че именно заради това пчеларите всяка година губят около една трета от кошерите си. Пестициди от този тип са забранени в някои страни – но все още в много малко.
Проблемът с пчелите действително застрашава цялата хранителна верига на планетата не само заради безценния мед, но и заради огромната роля на пчелите при опрашването на цъфтящите растения. Това е накарало един от най-престижните американски университети от Бръшляновата лига - Корнелския - да се заеме с разрешаването на проблема, съобщава enn.com. Екип на университета е разработил технология, която предоставя на пчеларите и фермерите антидот срещу смъртоносните за пчелите пестициди. Разработката е вдъхновена от полените и използа микрочастици със специален състав ензими, които защитават пчелите от органофосфатите.
Изследването е установило, че восъкът и полените в 98% от пчелните кошери в САЩ са замърсени средно с по 6 пестицида, което дори да не ги трови директно, отслабва имунитета им срещу различни гъбични заболявания и патогени. В същото време пчелите опрашват посеви, чиято реколта съставлява една трета от храната, която ядем. Решението е в храната им (напр. полени или захарен сироп) да се добавят микрочастиците, като по този начин ще се детоксикират самите пчели и ще се обеззаразят кошерите.
Публикация в сп. Nature Food от края на май разкрива, че след първоначалното откритие на университетския екип технологията е усъвършенствана и адаптирана за ефективна защита на пчелите срещу всякакви инсектициди. Тази разработка е дело на американската компания Beemmunity (щата Ню Йорк), също вдъхновена от идеята за спасяването на трудолюбивите насекоми.
Пчели, насекоми, птици, пеперуди, прилепи – всички тези създания имат нещо общо: те опрашват растенията, те са полинатори, освен това допринасят за биоразнообразието на планетата и най-важно – осигуряват прехраната ни. Така че оцеляването ни зависи от тях. Време е да го осъзнаем не само като урок от учебника по естествени науки, а като реална практика.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
