
Румъния се ангажира да премахне въглищата до 2032 г.
- Енергетика
- Текст:

В документ, изпратен до Европейската комисия, Румъния се ангажира постепенно да премахне въглищата до 2032 г. Hotnews.ro съобщи, че пакетът, предвиден в Националния план за възстановяване и устойчивост, включва план за „разчистване на голяма част" от въглищните мини до 2030 г. и спиране на производството на изкопаеми горива в рамките на две години след това. Този ход е част от насърчаването на прехода към възобновяема енергия и свързаните с него реформи с временен бюджет от 1,8 милиарда евро.
Румъния ще въведе водородната стратегия и ще премахне регулаторните препятствия, като едновременно с това ще предприеме заместване на конвенционалния капацитет за производство на електроенергия, се добавя в доклада. Един от основните етапи е постигането на дял от 34% от възобновяема енергия в потреблението до 2030 г.
Планът за преструктуриране на въгледобивната компания и оператора на енергийния комплекс Oltenia - CE Oltenia, разкри, че капацитетът за производство на електроенергия ще бъде намален с 82% до 660 MW през 2027 г., като се предвижда дотогава само два блока да са останали работещи. В момента в страната работят три топлоелектрически централи на въглища, които не се управляват от CE Oltenia и все още няма планове за тяхното затваряне.
Зеленият преходен стълб на Националния план за възстановяване и устойчивост на Румъния се оценява на 15,3 милиарда евро. Влаковете и градската мобилност заемат 5 милиарда евро, а вторият по големина елемент е управлението на водите - 4 милиарда евро. Останалата част е за залесяване, управление на отпадъци и кръгова икономика, енергийна ефективност в сградите, възобновяеми енергийни източници и енергийна ефективност.
Отделно страната заяви, че ще похарчи 600 милиона евро за развитието на инфраструктурата за природен газ, за да могат да се добавят пренос и производство на водород. Правителството ще финансира също решения за колоездене, ходене пеша и други немоторизирани видове транспорт със 120 милиона евро.
Страната поиска 41,5 милиарда евро безвъзмездни средства и заеми до 2026 г., но само 29,2 милиарда евро бяха отпуснати по Механизма за възстановяване и устойчивост на Европейския съюз, който е на стойност 672,5 милиарда евро. Средствта за Румъния са разпределени почти поравно на безвъзмездни средства и заеми.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Екстремни температурни промени: посочена е причината за блекаута в Европа

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне
