
Безсънието: Има ли начин да се избавим от мъчителното състояние
- Западна традиция
- Текст:

Разпознаваме безсънието при наличието на два основни фактора. „От една страна, страдащият от безсъние има проблеми със заспиването вечер, събужда се през нощта и не успява да заспи или се буди твърде рано сутрин. Той има нужда от сън и наистина иска да спи, но не може”, описва симптомите психиатърът Агнес Брион пред Madame Le Figaro. От друга страна, той изпитва последиците от тези нарушения на съня в течение на целия ден. Умора, раздразнителност, проблеми с паметта и концентрацията, понякога неспособност за изпълнение на определени задачи, тъмни кръгове под очите или липса на жизненост са често срещани поведенчески и физически последствия от липсата на сън.
За да говорим за безсъние обаче, тези нарушения трябва да се появяват поне три пъти седмично и да се задържат в продължение на над три месеца. При по-малка продължителност те се дължат на някакво травматично житейско събитие (загуба на близък, затруднения на работното място и т.н.) и след известно време отшумяват от само себе си. За разлика от временните нарушения на съня, истинското безсъние не изчезва с разрешаването на проблемната ситуация, която може да го е предизвикала, смятат специалистите.
Наддаване на тегло
Сънят има важно значение за правилното функциониране на нашия организъм. Обезпокоителното е, че в дългосрочен план липсата на сън нарушава физическото и психическото здраве, предразполагайки към заболявания. Постоянният недостиг на сън оказва вредно въздействие върху метаболизма и имунната система, което може да доведе до наддаване на тегло и до повишен риск от инфекции.
Генетичен компонент
Подобно на много други заболявания, безсънието може да се дължи и на генетична предразположеност, твърдят специалистите. Тревожните хора, склонни да си създават безброй притеснения, по-често страдат от разстройства на съня. Те подхранват болезнените си опасения и страхове и самото заспиване за тях се превръща в стрес. „Страдащият от безсъние променя поведението си: вместо да си легне, защото му се спи, той го прави, фокусиран върху мисълта, че трябва да заспи. Това води до безпокойство, усилва сърдечния ритъм и в резултат на това за него е невъзможно да се отпусне“, подчертава Агнес Брион.
Решението
За да облекчите това състояние, е достатъчно да се придържате към няколко прости правила. Изградете си навика сутрин да се излежавате възможно най-кратко време и да ставате в точно определен час. „В противен случай умът свиква, че леглото не е място за сън“, обяснява Брион. Важно е в спалнята ви да прониква достатъчно естествена светлина, тъй като дневната светлина регулира вътрешния часовник.
При събуждане през нощта, ако не успявате да заспите отново в рамките на 15 минути, препоръчително е да станете. „По този начин избягвате състоянията на полусън и сънливост, които не помагат за възстановяването на организма. По-добре да станете и да се върнете обратно в леглото едва когато почувствате нужда от сън“, съветва специалистът.
Добре е да избягвате и екраните на телевизора и компютъра вечер и през нощта. Тяхната светлина възпрепятства производството на мелатонина, регулиращ хормоналните секрети и биологичния ни часовник.
Омагьосаният кръг на медикаментите
Въпреки че лекарствата (предписани от лекар) могат да помогнат донякъде за справяне с проблема, те не са решение при хронично безсъние. „Тялото свиква с лекарствата: веднага щом ги спрете, безсънието се стоварва върху вас още по-тежко отпреди и трябва да започнете да ги приемате отново. Влизате в омагьосан кръг", предупреждава Агнес Брион. Най-добре е да се консултирате със специалист и да се подложите на психо-поведенческа терапия, за да намерите ефективно дългосрочно решение.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
