
До 2050 г. ще са необходими $ 15 трилиона глобални инвестиции за водород
- Енергетика
- Текст:

Декарбонизирането на енергетиката и други индустрии, използващи водород, в световен мащаб ще изисква инвестиции от почти 15 трилиона долара до 2050 г., се казва в доклад на Комисията за енергийни преходи (ETC) - коалиция от 45 лидери в международни енергийни индустрии, финансови институции и природозащитни организации. Коалицията е ангажирана да постигне нетни нулеви емисии до средата на века - цел, определена от Парижкото споразумение за климата.
Според експертите предстои дълбока трансформация на глобалната енергийна система. В момента общо 85% от инвестициите, необходими за увеличаване на производството на водород, са за предоставяне на електроенергия от възобновяеми източници. Трябва да се вземат предвид обаче нарастващите нужди от транспорт и съхранение на водород, както и ускоряването на неговото усвояване. Прогнозите на експертите са за използване на 500-800 милиона тона водород годишно до средата на века, което представлява 15-20% от общото крайно търсене на енергия, в сравнение със 115 милиона тона в момента.
Според ЕТС в края на 2030 г. ще бъдат необходими около 800 милиарда долара годишно не само за производството на водород, но и за електроенергийната система, която ще трябва да подкрепи огромното увеличение на потреблението му. Експертите предвиждат това да бъде пикът на инвестициите в сектора. Според тях около 85% от необходимите инвестиции ще отидат в производство на електроенергия и 15% в електролизатори, съоръжения за производство на водород и инфраструктура за транспорт и съхранение.
Зеленият водород, получен чрез електролиза на водата, вероятно ще бъде най-конкурентен в дългосрочен план поради спадащите разходи за възобновяема електроенергия и електролизер. Той може да представлява приблизително 85% от общото производство до 2050 г. Синият водород, произведен от природен газ с улавяне на въглеродните емисии, ще играе важна роля в периода на преход, както и на някои специфични места с много ниска цена на газ.
„Разполагаме с технологии за пълно декарбонизиране на производството на електроенергия на ниска цена, което е ключът към нулевото производство на въглерод за по-голямата част от икономиката. До средата на века дори богатите развити страни ще се нуждаят от 2-3 пъти повече електроенергия, отколкото днес, а развиващите се икономики - от 5-10 пъти повече. Правителствата, бизнесът и инвеститорите трябва да признаят мащаба на новата индустриална революция и огромните възможности, които тя създава“, заяви лорд Адеър Търнър, председател на ETC.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
