
Световната банка понижи очакванията си за растеж в България
- Политики
- Текст:

Световната банка намали прогнозата си за България за очаквания ръст на БВП от 3,3% на 2,6% през тази година. Промяната се прави в рамките на последните три месеца и е най-слабият прогнозен растеж сред бившите комунистически страни.
Причина за поредното свиване е увеличеният риск от бавното ваксиниране срещу коронавируса, ситуацията с пандемията, силният удар по туризма, както и от това дали след парламентарните избори в неделя бързо ще се сглоби правителство, се казва в доклада „Данни, цифровизация и управление", издаден от главния икономист на Световната банка.
В документа институцията критикува управленската и институционалната слабост в България и ги смята за фактор, подронващ потенциала на страната за растеж.
Догонването на нивата в ЕС беше бавно и преди COVID кризата, а бързото застаряване и намаляването на населението допълнително усложняват ситуацията, се посочва в пролетната прогноза.
Конвергенцията с ЕС може да се ускори единствено ако има забележително намаляване на голямата разлика в производителността, допълва Световната банка.
Бързото формиране на ново правителство е ключов фактор за продължаване на фискалните антикризисни мерки, плановете за фискално консолидиране и възстановяване доверието на инвеститорите, казват от институцията във Вашингтон.
Освен това най-после трябва да започне кампания в подкрепа на ваксинирането, защото скептицизмът сред населението е голям и успехът на правителствената програма зависи не само от това дали има дози и как е организирано поставянето им.
Като слаби места са посочени обществените услуги и в частност здравеопазването, образованието, социалната защита и административните услуги, където дефицитите са явни още повече по време на пандемията. Недостигът на медицински персонал, задълбочаващото се разделение в образованието според обществения статут, неадекватните и зле насочени програми за социално подпомагане, както и бавната цифровизация на административните услуги са проблеми, с които тепърва ще трябва да се справят управляващите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
