
COVID-19 може да се спотайва в белите дробове до 18 месеца
- Здравеопазване
- Текст:

Ново изследване, проведено от учени от Института Луи Пастьор и Комисията за алтернативни източници на енергия и атомна енергия (CEA), даде възможност да се направи революционно откритие за вируса SARS-CoV-2.
Проучването установи, че вирусът може да се задържи в белите дробове до 18 месеца след заразяването, изплъзвайки се от откриването и потенциално да доведе до продължителен COVID. Предполага се, че такава перистентност (запазване на вируса във функционално активно състояние в клетките на организма след сроковете, характерни за остра инфекция - бел. ред.),е свързана с неправилното функциониране на вродената имунна система, която се явява първа линия на защита на организма срещу патогени.
Някои вируси са в състояние да оцелеят и да се запазят в организма дори след като първичната инфекция е отшумяла. Тези скрити вирусни резервоари могат да се активират по всяко време, причинявайки повтарящи се симптоми или усложнения. ХИВ е добре известен пример за вирус, който се съхранява в определени имунни клетки. Сега учените подозират, че SARS-CoV-2 също може да създаде вирусни резервоари в организма.
Хипотезата, изложена от учени от Института Пастьор през 2021 г., сега е потвърдена в предклиничен модел с използване на нечовешки примати. Екипът забелязва постоянно възпаление при примати, заразени с SARS-CoV-2, което им позволява да заподозрат наличието на вируса в тялото. Това подозрение се потвърждава от резултатите от изследванията.
За да изследват персистирането на SARS-CoV-2, изследователите анализират биологични проби от заразени животни. Резултатите показват, че вирусът присъства в белите дробове на някои хора в продължение на 18 месеца след заразяването, въпреки че той не е открит в горните дихателни пътища и кръвта. Изненадващо, вирусите са открити в имунните клетки, наречени алвеоларни макрофаги, дори когато рутинните РСР тестове са отрицателни.
Проучването разкрива също така и интересен механизъм за предаване на вируса в организма. Установено е, че вирусът SARS-CoV-2 се предава от един макрофаг на друг чрез клетъчни изпъкналости, наподобяващи мостчета. Такъв начин на предаване позволява на вируса да се разпространява и потенциално да създава вирусни резервоари.
Персистентността на SARS-CoV-2 в белите дробове поражда опасения по повод на т. нар. дълъг COVID - състояние, характеризиращо се с постоянни симптоми, които могат да продължат няколко месеца след първоначалната инфекция. Разбирането на механизмите, залегнали в основата на вирусната персистентност и нейното въздействие върху имунната система, е от решаващо значение за разработването на ефективни методи на лечение и мерки за борба с продължителния COVID.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
