
България и Израел ще си сътрудничат в областта на водите
- Екология
- Текст:

Споразумение между правителството на Република България и правителството на Държавата Израел за сътрудничество в областта на водите подписаха днес министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и посланикът на Израел в страната ни Н. Пр. Йорам Елрон, съобщи пресслужбата на регионалното министерство.

На церемонията присъства и изпълнителният директор на „Български ВиК холдинг“ ЕАД Илиян Илиев.
По-рано днес Министерският съвет одобри проекта на споразумение.
Споразумението ще даде нови, по-широки възможности за сътрудничество с Държавата Израел, която е еталон за управление на водите, каза министър Петя Аврамова по време на церемонията. България все още не е решила проблема с водоснабдяването, пречистването, загубите на вода по водопреносната мрежа и нейното повторно използване. Убедени сме, че редица въпроси изискват многостранно сътрудничество, защото се намираме във време на климатични промени и трябва да пазим този безценен ресурс – водата.
Споразумението ще открие „зелен“ коридор за по-интензивното прилагане на иновативни решения и технологии. Голям интерес за нас представлява и използването на интелигентни системи за управление на ресурсите, включително оптимизация на водната мрежа, сателитен мониторинг и др., допълни регионалният министър.
Имаме много опит и научни постижения в сферата на използване на водите, които с удоволствие ще споделим с вас, каза Н. Пр. Йорам Елрон и изрази увереността си, че ползите от това споразумение ще бъдат двустранни.
България разполага с ВиК мрежа, която е дълга над 90 000 км и голяма част от нея вече е силно амортизирана. Необходимо е намиране на нови възможности за питейно битово-водоснабдяване за регионите с ограничени ресурси, както и решаване на проблемите, свързани с климатичните промени, без да се надвиши прагът на социална поносимост на цената на услугите. Отрасълът се нуждае както от проучване на добри практики и модели за управление, така и от усвояване на авангардни технологии. Водеща в този аспект е Държавата Израел, която е еталон за ефективно използване на водните ресурси чрез добра организация и широко приложение на новите технологии.
Дейностите за сътрудничество съгласно споразумението могат да включват: изграждане на по-добри връзки във водния сектор между двете страни, които могат да обезпечат нови резултати в развитието на водната индустрия чрез фокусиране върху световните пазари, обмен на опит, ноу-хау, добри практики, научна и техническа информация и данни за водите.
Предвижда се възможност за съвместно организиране на семинари, уъркшопи и срещи с участието на учени, експерти, лица, отговорни за взимането на решения, и други от двете държави, както и партньорства в професионалната, научната, образователната и обучителната сфера за изграждане на необходимите умения за водните сектори в двете държави. Ще могат да се предприемат действия за изграждане на капацитет и дейности за техническа помощ, както и за идентифициране на източници на международно финансиране на проекти.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
