
Скоростта на Гълфстрийм е паднала драстично
- Екология
- Текст:

Ако глобалното затопляне се ускори, океанското течение може да спре напълно, твърдят авторите на две изследвания.
Учените са открили значителни промени в системата на атлантическото течение Гълфстрийм, което, наред с други неща, носи топлина в Европа.
Това съобщава Financial Times, позовавайки се на две изследвание.
Става дума не само за течението по източния бряг на Северна Америка, но и за цялата система от атлантически течения, свързани с него, засягащи северозападното крайбрежие на Африка, Западна Европа, Скандинавия, Баренцово море, Северния ледовит океан.
Проучване, публикувано в списание Nature Geoscience показва, че през последното хилядолетие течението Гълфстрийм се е забавило до рекордни нива.
Забавянето е настъпило противно на прогнозите на учените - то е по-драстично. Авторите на изследването свързват това явление с глобалното изменение на климата на планетата. Щефан Рамщорф от Института за изследване на въздействието върху климата в Потсдам смята, че причината е антропогенното влияние върху природата.
„Това най-вероятно е причинено от нашите емисии с парникови газове, защото няма друго правдоподобно обяснение за такова забавяне. Това прогнозират климатичните модели от десетилетия“, казва ученият.
Според Рамщорф през последните сто години настоящата скорост на Гълфстрийм е намаляла с 15%. Това вече се отрази на времето, по-специално доведе до по-чести горещи вълни в Южна Европа. Учените са загрижени от това забавяне, тъй като с продължаването на процеса циркулацията на водните маси, които формират климата в двете полукълба, може напълно да се дестабилизира.
Океанографът от Британската антарктическа служба Андрю Майерс отбеляза, че общата система на Гълфстрийм е била по-стабилна преди да започне антропогенното влияние върху климата. Понастоящем се влияе значително от топенето на леда в Гренландия и от увеличените валежи в Северна Америка.
„Това показва, че забавянето най-вероятно не е естествена промяна, а резултат от човешкото въздействие“, добавя Майерс.
Тим Палмър, климатолог от Оксфордския университет обаче смята, че други фактори също влияят върху промените на времето в Европа.
Друго проучване в списание Proceedings of the National Academy of Sciences показва, че ускоряването на глобалното затопляне може в крайна сметка да спре Гълфстрийм.
Водещият автор на това изследване Йоханес Ломан от университета в Копенхаген казва, че течението не би трябвало да спре през следващите 100 години, освен ако глобалното затопляне не се ускори рязко.
Това не е първият път, когато учените предупреждават, че Гълфстрийм се забавя. През април 2018 г. две групи изследователи стигнаха до заключението, че скоростта на топлото течение сега е най-ниската за последните 1,6 хиляди години.
Това може да доведе до по-сурови зими в Западна Европа, по-бързо покачване на морското равнище край източното крайбрежие на САЩ и да окаже отрицателно въздействие върху тропическите валежи. Според констатациите на учените, глобалното затопляне, което от своя страна е причинено от антропогенна дейност, допринася значително за забавянето на Гълфстрийм.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
