
Откриха най-големия известен досега корал
- Актуално
- Текст:

Плавателният съд изследва югозападната част на Тихия океан, за да проучи въздействието на климатичните промени в региона, съобщава BBC News. След внимателен оглед научният екип на кораба установил смайващите размери на мега-корала: 34 м широчина, 32 м дължина, 3.5 м височина, т.е., по-голям от син кит. По първоначални впечатления, коралът е на повече от 300 години. Учените се надяват да го изследват, за да проучат условията на океанските води назад в миналото.
Коралите по света са в риск, тъй като с изменението на климата океаните се затоплят. Новооткритият гигантски корал обаче е като „фар на надеждата”, казват от екипа на National Geographic, обяснявайки определено доброто му здраве с факта, че е разположен в по-дълбоки води, където климатичните промени все още не са повишили температурите така, както в повърхностните.
Коралът-рекордьор е от вида Pavona clavus и както всички подобни системи е гостоприемен дом на скариди, раци, риби и други морски същества. Често описват коралите като „архитекти” на моретата, защото всеки един от тях е сложна система от малки организми, живеещи в симбиоза, а когато се съединят, образуват огромни рифове, които освен местообитания с богато биоразнообразие, са и предпочитани обекти за подводен туризъм и риболов. Според Световния икономически форум, кораловите рифове са в основата на поминъка на един милиард души.
Откритието беше обявено на срещата на върха за климата COP29 в Баку и стана повод отново да се подчертае значението на морските ресурси за физическото и икономическо оцеляване на островните нации. Соломоновите острови вече са свидетели на по-мощни циклони и засилена ерозия на бреговата линия, която на места поглъща крайбрежните постройки.
На COP29 представителите на много развиващи се страни отново призоваха по-богатите нации да влагат повече средсгва в борбата с изменението на климата. Необходими са инвестиции, които да позволят на малките островни страни да създадат по-разнообразен спектър работни места, съответно да намалят броя на жителите си, които се прехранват с помощта на риболов и морския туризъм – все отрасли, които увреждат кораловите рифове.
Чистотата на океанските води също е решаващ фактор за опазването им, но в много от тези икономики дърводобивът е основен отрасъл, генериращ между 50% до 70% от годишните експортни приходи. Същевременно обаче, дърводобивът сериозно замърсява крайбрежните води, което уврежда коралите в района.
Доклад на Международния съюз за опазване на природата от тази седмица установи, че 44% от коралите, живеещи в топли води, са застрашени от изчезване, т.е., с над 30% повече от последното изследване през 2008 г. .
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
