
Туристическа подводница изчезна в Атлантическия океан (обновена)
- Актуално
- Текст:

От туристическата компания OceanGate, собственик на изчезналия плавателен съд, казват, че проучват всички възможности за спасяването на петимата души на борда. Билет за осемдневното пътуване струва $ 250 000, като целта е подводницата „Титан” да се спусне на 3 800 м дълбочина, до останките на легендарния „Титаник”.
В спасителната операция участват американски правителствени агенции, военноморските сили на САЩ и Канада и търговски дълбоководни компании, снабдени с два самолета, два кораба, подводница и сонарни буйове, но районът на гмуркането е отдалечен и това затруднява спасителните операции.
Според висш военноморски офицер, от понеделник следобед пътниците и екипажът разполагат с кислород за период от 70 до 96 часа. От бреговата охрана на САЩ казват, че „приемат случая лично” и правят всичко възможно, за да открият и спасят хората от подводницата.
Единственият потвърден участник в пътуването е 59-годишният британски бизнесмен милиардер Хамиш Хардинг, президент на Action Aviation, международна компания в сферата на бизнес-авиацията с централа в Дубай. Самият Хардинг е споделил през уикенда в социалните мрежи, че е „горд най-накрая да обяви”, че ще се спусне до останките на „Титаник”.
Според Irish Times, един от членовете на екипажа – ирландският учен Рори Голдън е направил връзка в социална медия, съобщавайки, че всички на борда са добре и очакват спасителите, но това съобщение не беше потвърдено. Други предполагаеми пътници са Шахдада Дауд, един от най-богатите пакистанци и сина му Сюлейман, Стоктън Ръш, главен изпълнителен директор на OceanGate и 73-годишният френски изследовател Пол-Анри Наржоле, за когото Хардинг е съобщил преди пътуването.
Майк Райс, писател и продуцент, който е пътувал с „Титан” миналата година, каза пред ВВС, че за да се качат на подводницата, пътешествениците подписват изключително сериозно предупреждение-договор за рисковете, така че според него всички на борда са подготвени и „не отиват във ваканция и не търсят силни усещания – това са учени, изследователи, които искат да видят нещо”.
Друг с опит на "Титан" от миналата година е репортер на CBS, който каза пред ВВС, че подводницата по никакъв начин не може да се отвори отвътре, дори ако изплува на повърхността, където трябва да я отвори специален екип.
Голяма колкото камион, подводницата „Титан” е изработена от въглеродни влакна и тежи 10 432 кг. Маршрутът ѝ до „Титаник” и обратно продължава около 8 часа. Може да се спусне на дълбочина до 4 000 м, а скоростта ѝ достига до 3.5 мили в час. При предишно спускане, от "Титан" са направени едни от най-подробните триизмерни снимки на "Титаник". Подводницата се използва и за проучвания, събиране на данни, заснемане на филми и дълбоководно тестване на хардуер и софтуер.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
