
Италия се бори с две кризи
- Важно от "Общество"
- Източник: m.dw.com
- Автор:

„В момента мафията купува хората на безценица”, казва Луиджи Куомо от организацията SOS Impresa, бореща се срещу организираната престъпност в Италия.
Мафиотите се опитват да проникнат сред най-бедните обществени слоеве в югозападния регион Кампания. Вместо да „смуче" пари от тях, както преди, Камора раздава пакети с храна и банкноти по 50 евро. Но не подтиквана от чист алтруизъм, пояснява Куомо: „Рано или късно ще искат нещо в замяна.”
Слабостите на правителството в Рим облагодетелстват дейността на Камора. Забавената финансова помощ, неадекватната реакция на властите, липсата на прозрачност – всичко това помага на мафията да се представи като благодетел.
Италианското законодателство разрешава конфискацията на собствеността на престъпните организации и използването ѝ за социални проекти. Според официални данни, през последните 20 години са иззети 65 хиляди имота, включително земи и строителни обекти. Общините, гражданските инициативи и неправителствените организации могат да ги превърнат в кафенета, ресторанти, културни или здравни центрове.
Кметът на Касал ди Принчипе - Ренато Натале - е добре запознат с темата. Градчето се намира на около 20 километра северозападно от Неапол и се счита за един от центровете на клана Камора. По време на управлението на Натале около 2/3 от конфискуваните от мафията имоти са превърнати в сгради с обществена функция.
„“Новосъздадените проекти не са ориентирани към печалба. По-скоро те имат за цел да покажат, че е възможно да се освободим от незаконните бизнес практики и експлоатацията”, казва той.
Днешните времена са трудни за населението в бедните части на Южна Италия. „Най-важните работодатели в региона са в сферата на хотелиерството, ресторантьорството и строителството. Кризата, предизвикана от коронавируса, засегна тежко тези браншове", казва Натале.
Над 1200 семейства са подали молби за държавна помощ в размер на 500 евро. Държавата обаче осигурява само половината от средствата, останалата част се покрива от общинския бюджет. Общината е изградила структури за борба с мафията, но финансовите затруднения могат да накарат хората да се обърнат към Камора.
Луиджи Куомо критикува и бавните процедури по конфискация. „Докато конфискуваният имот стои неизползван, мафиотските кланове се държат сякаш той все още е тяхно притежание.” Понякога минават 10 години, преди имотът да стане общинска собственост, а нерядко конфискуваната земя представлява допълнителна финансова тежест за общините.
В цяла Италия има над 17 хиляди конфискувани от мафията имота, които се намират в ръцете на държавата.
Въпреки многото трудности и бюрократични спънки Куомо не губи надежда: „Упоритата работа на разследващите ми дава кураж. Всяка конфискация подкопава мафията", казва той.
За едно обаче той е категоричен: италианската държава не може да се справи с тази задача сама. „Поради международния характер на организираната престъпност се нуждаем от повече сътрудничество на европейско ниво", убеден е Луиджи Куомо.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
