
На паневропейския радиотелескоп LOFAR ще има и българска станция
- Наука
- Текст:

Проектът се провежда с подкрепата на Министерство на образованието, Института по астрономия заедно с Националната обсерватория, БАН, Технически университет - София, и катедра „Астрономия“ към Софийския университет, съобщава на сайта си екипът на LOFAR-BG. Изграждането на българска наблюдателна станция на паневропейския радиотелескоп LOFAR ще донесе много позитиви за развитието на специализирани астрофизични и геофизични изследвания с българско участие. Предвижда се и активно сътрудничество и обмен на ноу-хау с бизнеса.
LOFAR е нискочестотен радиотелескоп, разработен от холандския Институт по радиоастрономия ASTRON, за изследване на Вселената, слънчевата активност и земната атмосфера. LOFAR се състои от 52 иновативни наблюдателни станции с антени тип фазирана решетка, свързани с оптична високоскоростна връзка. 38 от тези станции са разпределени в Холандия, шест са разположени в Германия, три в Полша, по една във Великобритания, Франция, Швеция, Латвия и Ирландия.
Създаването на българска LOFAR станция ще ни изведе на челна позиция в Югоизточна Европа по авангардни радиоастрономически наблюдения и ще предостави огромни възможности пред българските изследователи за разработки в тази област.
„Тази уникална инфраструктура ще спомогне за международни сътрудничества и развитие на научните ни компетенции в областта и трансфер на високотехнологични знания към индустрията”, коментира доц. д-р Камен Козарев, астрофизик, член на екипа на LOFAR-BG, пред БНР.
Проектът е одобрен като част от Националната пътна карта за научна инфраструктура на Република България 2020-2027 (НПКНИ).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
