
Плащанията с банкова карта се увеличиха през пандемията
- Финанси - икономика
- Автор:

Главният фактор при избор на банкова карта е липсата на такси. Това е резонно, тъй като банковите комисиони, в това число и тези по картите, непрекъснато се вдигат.
В същото време пандемичните времена наложиха приоритетно преминаването към безкасово плащане на стоки и услуги. Затова и разходите, свързани с платежната пластика, са най-важното условие за избор на карта, а потребителите държат да няма оскъпяване на плащанията с нея.
Това показват резултатите от съвместното проучване на кредитния съветник “Моите пари“, проведено с подкрепата на EasyPay в края на миналата и началото на тази година, сред общо 634 картови ползватели.

COVID-19 се оказа важен фактор, който промени потребителското поведение и навиците при разплащанията, сочи проучването. През отминалата година беше отчетен ръст на плащанията с електронни платежни инструменти. Една немалка част от търговците в страната въведоха като противоепидемична мярка препоръка за използване на карта, ограничавайки по този начин плащанията в брой, за да се избегне физическия контакт.
Според допитването 45% от анкетираните са посочили, че най-важното условие за избор на платежна карта е да няма такси, докато 23% отдават значение на безконтактната функционалност.
В същото време за 52% от анкетираните най-често използван и предпочитан метод за плащане е на ПОС терминал с карта, а онези, които използват пари в брой са 39%. Едва 9% заявяват, че използват карта за покупки в Интернет.
Пазаруването на стоки е основната операция, която потребителите извършват с карта (40%). На следващи позиции се нареждат заплащането на битови сметки онлайн с карта (26%) и плащанията на курсове, абонаменти и др. от този вид (13%).
Проучването показва още, че 53% от анкетираните използват дебитната карта за теглене на суми в брой, а плащанията на ПОС терминал съставляват 34%.
Най-голяма популярност като масов финансов продукт имат дебитните карти (31%), следвани от разплащателните сметки (23%), кредитни карти (15%), депозити (11%) и потребителски кредити (11%).
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
