
В. Григорова: Зелената сделка ще повиши дела на енергийнно бедните у нас
- Енергетика
- Текст:

По данни на Евростат, българите са на първо място в ЕС по невъзможност да отопляват жилищата си. 30,1% от населението в страната е имало такъв проблем през 2019 г. Страната ни оглавява класацията от години. Проучването показва, че 26,7% от гражданите на Литва имат трудности в поддържането на топли домове. На следващите мяста са Кипър (21%), Португалия (18,9%), Гърция (17,9%) и Италия (11,1%). България е на четвърто място (7,5%) и по липса на съвременна тоалетна, душ или баня след Румъния (22,4%), Литва (8,7%) и Латвия (7,7%). 11,6% от българите изпитват проблеми с течовете от покрива, влажните стени и подове или дограмата, сочат резултатите. С дърва и въглища се отопляват 54% от българите.
Ваня Григорова, икономически съветник в КТ „Подкрепа“, коментира за БНР, че тази класация не е изненадваща, а още през 2016 г. е правен анализ на енергийната бедност. "Стандартно България е на първо място по дял на хората, които не могат да отопляват домовете си. Една от причините, според енергийните специалисти, е това, че у нас твърде слабо е разпространено централното отопление. Чудесно знаем неудовлетвореността на българските граждани от Топлофикация, но за съжаление не разбираме колко ключова е тази услуга, за да можем да повишим броя на хората, които могат да се отопляват адекватно", каза Григорова.
Тя подчерта, че проблемите в топлофикационните дружества допринасят сериозно за високото недоверие към тях и за сериозния дял от хората, които се отказват доброволно от услугата.
Григорова сподели личният си опит, че отоплението с парно е в пъти по-евтино, когато обаче съседите не са се отказали от него. "В противен случай то става неефективно. Когато услугата е компрометирана – през формули, които потребителят не разбира, или се налага да плаща парно на недобросъвестен съсед – тогава тази услуга не е толкова евтина", отбеляза тя.
При прилагането на Зелената сделка в България делът на енергийнно бедните ще нарасне многократно, смята Григорова. Това ще бъде едно от основните ни предизвикателства в следващите няколко години, когато бъдат затворени мините на "Марица-изток". Токът, произведен от ТЕЦ-овете, представлява между 40% и 60% от енергийния микс на страната, припомни тя, като допълни, че цената му е най-ниска след тази на тока, произведен от АЕЦ и затварянето няма как да не се отрази на общата цена.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
