
Ipsos: 29% от европейците твърдят, че финансовото им положение е тежко
- ЕС
- Текст:

Почти една трета от европейците (29%) смятат, че са в тежко финансово положение, показва проучване на Ipsos. Това е ново проучване на Ipsos в рамките на проекта Европейски барометър на бедността и несигурността, в който взеха участие над 10 хиляди граждани на десет европейски страни.
Според проучването особено трудна ситуация с покупателната способност се развива в Гърция, където тя се е влошила през последните три години според 64% от гражданите; в Сърбия 63% от анкетираните се оплакват от това; във Франция 60% .
В Гърция най-много анкетирани - 49% - казват, че са в много тежко финансово състояние. Малко по-малко - 46% - се оплакват от същото в Молдова.
В цяла Европа 56% от анкетираните казват, че като цяло се справят с растящите цени, но трябва да бъдат много внимателни с разходите и пестеливи. 48% от анкетираните европейци се опасяват, че финансовото им състояние може да бъде трудно през следващите няколко месеца.
Според проучването 80% от европейците вече са били изправени пред ситуация, в която е трябвало да направят труден избор поради ограничени средства.
Например, 62% от анкетираните са били принудени да намалят броя на пътуванията с личен или обществен транспорт през последните шест месеца или повече, 46% са били принудени да мръзнат у дома и да не включват отопление, 49% са се обърнали към приятели или семейство за пари, отказват да купуват храна, когато са били гладни - 30%.
Почти всеки пети от анкетираните поне веднъж се е обръщал към благотворителни организации за безплатна храна или дрехи.
През последните две години много европейци са били принудени да усвоят умения, които да им помогнат да се справят с растящите цени, показва проучване на Ipsos. Например 85% от анкетираните съобщават, че са свикнали да следят разпродажбите и отстъпките, както и да посещават магазини нас ниски цени. А 38% от анкетираните пестят от храна и се ограничават до едно или две хранения на ден.
Въпреки това, дори и в такава ситуация, повечето европейци са готови да помогнат на тези, които са по-зле от тях. 76% от анкетираните са заявили, че са готови лично да помогнат на бедните.
А най-висок дял от желаещите да помогнат живеят в страни, където финансовото състояние на гражданите е тежко. Например в Гърция, Португалия и Сърбия 84% от гражданите са готови да помогнат на другите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
