
Детската бедност расте в най-богатите страни в Европа
- Анализи
- Текст:

Сред икономически развитите страни Обединеното кралство е на дъното на класацията, точно над Колумбия и Турция. "Начело" е Словения.
Няколко развити икономики по света отбелязаха рязко нарастване на детската бедност между 2014 г. и 2021 г., показва нови данни, публикувани от УНИЦЕФ.
Проучването, подчертано в доклада за детската бедност в богатите страни, показва шокиращи резултати: някои от най-развитите страни в света, като Обединеното кралство, Испания и Люксембург, са класирани на дъното.
От друга страна, страни, където нивото на благосъстояние на населението е с порядък по-ниско, например Полша и Словения, постигнаха добри резултати в борбата с детската бедност. Следват Латвия и Южна Корея.
Последиците от бедността върху децата са устойчиви и опустошителни.
Виктор Нилунд
Директор на УНИЦЕФ "Инокенти"
Проучването очертава картината на бедността сред непълнолетните в страните от ОИСР и ЕС, а също така анализира правителствените политики за финансова подкрепа за семейства с деца.
Авторите посочват, че въпреки общия спад в нивата на бедност от близо 8% в 40 страни между 2014 г. и 2021 г., до края на 2021 г. повече от 69 милиона деца все още живеят в семейства с общи доходи под 60% от средните за страната ..
„За повечето това означава, че може да израснат без достатъчно питателна храна, дрехи, училищни пособия или топъл дом. Това възпрепятства упражняването на права и може да доведе до лошо физическо и психическо здраве.“
Последствията могат да останат за цял живот. Децата, живеещи в бедност, са по-малко склонни да завършат училище и обикновено получават по-ниски заплати като възрастни. В някои страни е вероятно човек, роден в необлагополучна зона, да живее осем до девет години по-малко от някой, роден и израснал в богата област, се казва в още в доклада.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
