
Четири възможни сценария за сектор производство на храни след кризата
- Земеделие
- Текст:

Стратегията „От фермата към трапезата” предвижда преминаване към устойчиво производство на храни, което освен фермерите засяга и преработвателния сектор, каза председателят на Института за агростратегии и иновации Светлана Боянова по време на уъркшопа.
EIT Food проведе изследване за въздействието на COVID-19 пандемията в хранителния сектор в 12 страни - България, Хърватия, Чехия, Естония, Унгария, Латвия, Литва, Полша, Румъния, Сърбия, Словакия и Словения.
За всички изследвани страни производството на храни през април 2020 г. е спаднало с 13%, докато производството на трайни потребителски стоки по същото време бележи спад от 43%, обясни Светлана Боянова и добави, че това показва, че секторът е устойчив на кризата. Според изследването застаряващата работна сила и недостигът на работна ръка, а също и липсата на достатъчни умения, са ключови регионални уязвимости.
Увеличава се натискът върху конкурентоспособността в частта разходи, а голямата зависимост от външните пазари също се счита за уязвимост, обясни Боянова. Тя отбеляза, че анализът е направен с данни до август 2020 г. Реално става ясно, че възстановяването не е много сигурно, каза председателят на Института за агростратегии и иновации, като обърна внимание, че според данните се очакват още сътресения.
Предвидени са и няколко сценария. Единият се казва „Нов потребител”, вторият - „Пълно възстановяване", следват „Пълен срив и изкривяване” и „Нови правила”. Те ще се развият в зависимост от различните фактори - позитивни или негативни.
В крайна сметка това, от което фермерите могат да спечелят, е, че изкристализира тенденцията да се търсят местни продукти. Също така се засилва и прекият контакт между производителя и потребителя, заедно с увеличаване на онлайн поръчките, става ясно от предложените възможности в анализа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
