
Директорът на НАСА предупреди Конгреса за китайската космическа станция
- Свят
- Източник: www.AFP.com
- Автор:

Директорът на Националното управление по въздухоплаване и изследване на космическото пространство, отговорно за националната програма за космически изследвания на САЩ, НАСА, Джим Брайдънстайн заяви, че е важно САЩ да продължат да поддържат присъствие в орбитата на Земята, за да не позволят Китай да постигне стратегическо предимство, информира АФП.
Международната космическа станция (МКС), която служи като космическа научна лаборатория, е партньорство между САЩ, Русия, Япония, Европа и Канада и се очаква да продължи да работи още 10 години до 2030 г.
„За да продължат САЩ да имат присъствие в ниска околоземна орбита, ние трябва да се подготвим за това, което ще последва“, добавя Брайдънстайн.
НАСА поиска 150 милиона долара за фискалната 2021 г. за развитие на частния сектор в ниска околоземна орбита, което е 2000 км или по-малко от повърхността на Земята. Целта е публично-частно партньорство, при което НАСА може да сключи споразумения с компании, които да осигурят космическа станция, така че да можем да запазим постоянно човешко присъствие в ниска околоземна орбита.
„Мисля, че е в интерес на държавата да подкрепи частния сектор, където НАСА е клиент“, счита шефът на американската космическа агенция. Микрогравитацията на МКС предлага голям потенциал за научен пробив, от иновации във фармацията до 3D принтиране на човешки органи.
Изключително важно е да не предадем територията на друга страна, която не споделя нашите интереси, призова той.

Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
