
Банкнотите изчезват като платежно средство в Швеция
- Държави
- Източник: Focus
- Автор:

В Швеция монетите и банкнотите отдавна не са предпочитано платежно средство, а коронавирусната пандемия само увеличи тенденцията за безкасови плащания.
Според германския седмичник Focus родителите дори не дават джобни пари на децата си в брой, а ги внасят в спестовните им книжки.
В Швеция само 16% от децата получават пари в брой, докато 84% от тях имат дигитална спестовна сметка. Проучване показва, че 75% от шведите на възраст между 18 и 34 години не плащат в брой.
Всички монети и банкноти в обращение в Швеция са само 1% от брутния вътрешен продукт, докато в САЩ, където също се извършват предимно плащания с карти, този процент е 8, а в еврозоната - 10.
Кризата с COVID-19 още повече увеличава нежеланието на шведите да плащат в брой, като повечето плащат безконтактно, чрез NFC чип на картите или чрез мобилен телефон. Безкасовите плащания в Швеция са 85%.
Такова плащане не само че е по-бързо, но и предотвратява прането на пари и укриването на данъци. Националната банка на Швеция (Riksbank) обаче предупреждава и за евентуални рискове на безкасовото плащане. Нейният ръководител Щефан Ингвес счита, че младите хора, които не използват пари в брой, няма да знаят как изглеждат парите, а има и други рискове, като например кибератаки.
Ингвес помоли правителството да приеме закон, който да задължи банките винаги да имат определена сума в брой в своите трезори.
Други експерти също са скептични към безкасовото общество, като посочват, че страната е уязвима, ако разчита единствено на дигитална система за плащане.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
