
Швеция размени с Иран двама свои граждани срещу осъден ирански военопрестъпник (обзор)
- Актуално
- Текст:

Както припомня Euronews, кланетата белязаха края на дългата война между Иран и Ирак, постигнат с посредничеството на ООН. Според международни правозащитници, жертви на масовите кланета са около 5 000 души. Иран никога не е признавал напълно екзекуциите, очевидно извършени по заповед на тогавашния върховен лидер Рухола Хомейни.
Освободеният вчера шведски гражданин Йохан Флодерус е работил за Европейската служба за външна дейност. Арестуван е през април 2022 г. на летището в Техеран, присъединявайки се към редицата чужденци или лица с двойно гражданство, които Ислямската република използва като пионки в преговорите със Запада.
Подобен е случаят на Азизи, който е с двойно ирано-шведско гражданство. През феврураи той е осъден на пет години затвор по обвинения в „събрание и тайно споразумение срещу националната сигурност“ на Иран. Правозащитници казват, че Саид Азизи страда от онкологично заболяване.
Двамата освободени бяха посрещнати на летището в шведската столица от семействата си, в присъствието на шведския премиер Улф Кристерсон и външния министър Тобиас Билстрьом.
Иран посрещна Нури с венци цветя, а той оповести в социалните мрежи, че е Аллах го е освободил. Иранска дисидентска група разкритикува размяната, посочвайки, че „това ще насърчи религиозния фашизъм да засили тероризма, вземането на заложници и изнудването“.
Размяната обаче не включи най-дълго задържания шведско-ирански гражданин Ахмадреза Джалали, експерт по медицина при бедствия, арестуван през 2016 г. Джалали е изправен пред възможна екзекуция, след като през 2017 г. беше осъден от Революционния съд на Иран по обвинения в „корумпиране на Земята“.
Както сподели шведският премиер, настоящата операция по размяната е наложила „трудни решения”. Същевременно първият дипломат на ЕС Жозеп Борел написа в Х, че и други граждани на ЕС са „задържани произволно в Иран” и увери, че европейските институции продължават да работят за освобождаването им.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
