
На Китай се падат 40% от въздействието върху Световния океан
- Екология
- Източник: New Atlas
- Автор:

За сравнително краткия си период на съществуване човечеството e оказало значително въздействие върху околната среда, включително и върху моретата и океаните. Австралийски учени за първи път изчислиха какъв обем от Световния океан вече е променен от антропогенните фактори.
Оказва се, че засега той е сравнително немного голям - около 0,5% от морската среда или 2 милиона квадратни километра. Трябва да се отбележи обаче, че 40% от това въздействие се пада на рибовъдните ферми в Китай.
Специалисти от Университета на Сидни и Института по морска биология са събрали данни за всички изградени в моретата и океаните съоръжения от различен тип: нефтени кули, вятърни станции, далекосъобщителни кабели, пристанища, мостове и тунели, изкуствени рифове и морски ферми. В резултат на това учените изработиха първата карта на експанзията на човечеството в океаните, която показва доколко хората са променили морската среда.
Според изчисленията на учените на антропогенни промени са подложени около 30 000 кв. км, т.е. 0,008% от цялата площ на океаните, пише New Atlas. Въпреки това, според Ана Багнот от Института по морска биология, човешкото въздействие е много по-сериозно.
„Ефектът от изградените обекти надхвърля непосредствената им физическа зона на влияние - каза тя. - Морските конструкции могат да променят околната среда, като променят екологичните и утаечните характеристики, качеството на водата и хидродинамиката, както и нивото на шума и електромагнитните полета."
Проучвайки всички налични данни, учените направиха извод, че реалното въздействие на антропогенните съоръжения се разпростира на 2 милиона квадратни километра - повече от 0,5% от океана. Анализът показва, че 40% от тази зона са възникнали от рибовъдните ферми в Китай и че шумовото замърсяване се простира на 20 километра от търговските пристанища.
Докато историята на изкуствените промени в океаните датира отпреди хиляди години, то нарастването на този феномен започва в средата на ХХ век. „Числата са тревожни - поясни д-р Багнот. – Например енергетиката, инфраструктурата или аквакултурите, в това число кабелите и тунелите, по прогнозни данни ще се увеличат с 50-70% до 2028 г. И това са явно занижени данни: поради лошото регулиране на голяма част от пристанищата в света липсва информация за състоянието на прилежащата към тях акватория на океана."
Изследователите се надяват, че тяхната работа ще привлече вниманието на обществеността към проблемите, свързани с опазването на морската среда, и ще подтикне към мероприятия, свързани с проучване и контрол на строящите се в океана съоръжения.
Никога в цялата история на човечеството Земята не се е затопляла толкова бързо и толкова неравномерно както през последните години, изчислиха учените. В тропическите океани сериозните температурни изменения ще започнат още преди 2030 г., което ще доведе до унищожаване на част от екосистемите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
