Най-древното „селфи“: отпечатък от пръст на неандерталец върху камък на 43 000 г.

Най-древното „селфи“: отпечатък от пръст на неандерталец върху камък на 43 000 г.

Археолозите отбелязват, че това може да се счита за най-стария „портрет“, ако приемем отпечатъка за подпис на художника

В скалното убежище Сан Ласаро в централната част на Испания археолози откриха гранитен камък с червена точка от охра върху която се намира най-старият и най-пълен отпечатък от пръст на неандерталец. Датирана на 43 000 години, тази находка, публикувана в списание Archaeological and Anthropological Sciences, може да е най-древният пример за символично изкуство в Европа.

В какво се състои уникалността на находката?

Екип от Мадридския университет Комплутенсе, Геоложкия и минен институт на Испания (IGME), Университета в Саламанка и криминалисти от Националната полиция на Испания откриха в Сан Ласаро камък с дължина 20 см. Камъкът се отличава с необичайната си форма, наподобяваща удължено лице, с три естествени вдлъбнатини, напомнящи очи и уста. На мястото на „носа“ е нанесен червен охров отпечатък от пръст, вероятно на възрастен мъж неандерталец.

Анализ с помощта на сканираща електронна микроскопия и мултиспектрална спектроскопия потвърждава, че пигментът от железни оксиди и глина е бил нанесен умишлено. Отпечатъкът от пръст не е случайно петно, а следа от върха на пръст, потопен в охра.

„Точката с охра съдържа отпечатък от пръст, което показва, че пигментът е бил нанесен нарочно. Възможно е този камък да е пример за „лицева парейдолия“, при която неандерталец е видял лице и го е подчертал с охра“, отбелязват авторите.

Камъкът не показва следи от употреба като инструмент, което подсказва, че е имал символично значение. Малкият камък е бил донесено от река Ересма, а в пещерата или наоколо не са открити следи от охра, което означава, че пигментът е бил пренесен отдалеч. Слоят седимент, в който е намерен камъкът, е датиран на 43 500–42 100 години, което го отнася към късния период на неандерталците на Пиренейския полуостров — дълго преди появата на Homo sapiens в този регион (около 41 000 години).

Опровержение на мита за примитивността на неандерталците

Откритието опровергава стереотипа за неандерталците като примитивни същества. Камъчето показва способността им за абстрактно и творческо мислене, както и за разпознаване на лица в неодушевени обекти.

„Този обект допринася за разбирането ни за способността на неандерталците към абстракция. Това е първият случай, в който отпечатък от пръст на неандерталец е свързан с възможно изображение на лице, което прави находката уникална“, се казва в изследването.

По-рано частичен отпечатък беше открит в Кенигсaуе (Германия), но той беше в смола, а не върху художествен обект. Според учените новата находка е „ненадмината“, тъй като съчетава пълен отпечатък, охра и символичен контекст.

„Ако камъчето с червената точка беше създадено от Homo sapiens преди 5000 години, никой нямаше да се съмнява, че това е изкуство. Древният човек е видял лице в него и е оставил своя 'автограф', както ние днес правим селфи“, отбелязва археологът Давид Алварес Алонсо, съавтор на изследването.

Археолозите отбелязват, че това може да е най-древният „портрет“ или „селфи“, ако приемем отпечатъка като подпис на художника. Учените планират да търсят подобни артефакти, за да разберат дали това е било част от традиция сред неандерталците.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: