
Млади американски мъже се присъединяват към руската църква
- Акценти
- Текст:

ВВС представя един от тях - отец Мойсей Макферсън. Баща на пет деца и шесто на път, в своя канал в YouTube той дава съвети за мъжествено поведение на новопокръстените християни и осмива „женствени” белези като тесни дънки, кръстосани крака, оформени вежди и дори яденето на супа… В други клипове отец Мойсей вдига тежести под звуците на хеви метъл.
Бивш протестант и работник, сега той е свещеник на Руската православна църква извън Русия (РПЦЗ) в Джорджтаун, Тексас. Глобалната църковна мрежа РПЦЗ с централа в Ню Йорк е основана от свещеници и духовници, избягали от Руската революция през 1917 г. В основата ѝ е Православната църква в Америка, създадена от руски монаси в Аляска в края на XVIII век.
Днес РПЦЗ има славата на най-консервативната православна юрисдикция в САЩ, притежавайки над 700 енории, мисии, общности, манастири и институции в САЩ, Канада и Мексико. В последно време РПЦЗ разширява енориите си в САЩ, привличайки вярващи от други вероизповедания.
Отец Мойсей и съпругата му са приели „вярата” преди 20 години. След като открива православието, конгрегацията му започва да расте, като за последната година и половина се е утроила, а лично той скоро ще кръсти 75 нови православни християни. Църквата му „Богородица”, северно от Остин, Тексас, е пълна с млади мъже, които усърдно се молят и кръстят по време на службите.
Един от тях – софтуерен инженер – разказва пред ВВС, че преди да приеме православието е имал всичко, но се чувствал „празен отвътре” – отчасти заради „много суровите” изисквания към мъжете в САЩ. Той и сега не разбира защо критикуват начина му на живот, който е избрал – той „да храни” семейството, а съпругата му да се отдаде на дома и децата.
В това вярват почти всички новопокръстени, и тъй като няма нужда жените да развиват кариера, са им поверили образованието на децата, които масово се обучават вкъщи. Според отец Джон Уайтфорд, архиерей в РПЦЗ в Тексас, домашното образование е „защита за децата”, тъй като им дава религиозно възпитание и избягва всякакви разговори за „трансджендъризъм“.
Последователи на РПЦЗ в САЩ са едва 1% от населението, но популярността им расте, отразявайки по-широки политически промени, особено след драматичния завой на президента Доналд Тръмп към Москва, отбелязва ВВС. Повечето от последните новопокръстени са мъже и мнозина от тях казват, че пандемията ги е подтикнала да търсят нова вяра, тъй като по време на карантините само храмовете на РПЗЦ са останали отворени.
Както всички обществени процеси, дигиталното пространство е ключово и за православните християни в САЩ. Свещениците на РПЗЦ поддържат свои канали и подкасти в YouTube, радвайки се на многохилядна аудитория – основно мъже. Отец Мойсей често ги призовава „да служат на Бога” по един от двата начина – да станат монаси, или да се оженят.
За тези, които поемат втория път обаче има строго правило: да забравят контрацепцията, да имат колкото се може повече деца и категорично да избягват мастурбацията – това „жалко и немъжествено самонараняване”.
Според отец Моисей, Западът се феминизира, допускайки жени пастори и служби, които приличат „на концерт на Тейлър Суифт” -там всичко е емоция, това не са мъже”. Православният свещеник води последователите си в новата им религия под знака на почти военна дисциплина, тотална мъжественост и авторитаризъм.
Бък Джонсън, бивш пожарникар, сега православен свещеник, казва, че новата вяра, която е открил, променя погледа му за света – и основно „негативните американски възгледи за Русия”. Според него масовите „стари” американски медии представят изкривена картина на инвазията в Украйна – докато главата на Руската църква в Москва, патриарх Кирил категорично я подкрепя.

Друг православен отец, Джон Уайтфорд, също обвинява медиите, че изопачават позицията на руския патриарх. В същото време снимки и клипове, показващи Владимир Путин да цитира Библията, да стои със свещи в ръце на църковни служби или да се мята в ледените води на Богоявление, за да улови кръста, за мнозина американци са знак, че Русия е последният бастион на „истинското” християнство.
Това убеждение споделя и новопокръстеният Джоузеф Глийсън от Тексас, който след като става свещеник, се е преместил от САЩ със съпругата си и осемте им деца, заселвайки се в село на четири часа път северно от Москва. Пред руска телевизия той разкрива защо обича „хилядолетната история на православното християнство тук: в Русия няма хомосексуални бракове, няма граждански съюзи и можете да обучавате децата си вкъщи”.
Според много от тях, новопокръстените обръщат гръб на моментните удоволствия и консуматорството, и се фокусират в трайни идеали - „традиции, любов към семейството, общността и съседите” – особено ако избягвате мисли за междусъседските отношения на Русия и Украйна. Така новопокръстените източноправославни в САЩ стават пламенни поддръжници на политиката на Москва, която не е забравила нито амбициите си да бъде „вторият Рим” за източноправославните, нито имперските настроения на Кремъл и носталгията му по СССР.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Съдът спря опита на Тръмп да забрани на Харвард да приема чуждестранни студенти

Русия и Украйна размениха военнопленници (обновена)

Млади американски мъже се присъединяват към руската църква

Изчислиха как изкуственият интелект застрашава работната сила в страните с високи доходи

Орбан разказа за последиците от отказа на Унгария от енергоносители от Русия

Изследване: позитивната нагласа помага за по-бързо възстановяване в напреднала възраст

Пентагонът ограничи достъпа на медиите до своята територия

Платформа за билети за събития застрахова сделката по подразбиране
