
Днес българите празнуваме Деня на християнското семейство
- Авангардни
- Автор:

На 21 ноември Българската православна църква отбелязва празника Въведение Богородично. Това е един от 12-те най-почитани християнски празници. В българския народен календар той е посветен на християнското семейство и се чества като такъв само от нашия народ. Това е официално утвърдено с решение на Светия Синод от 1929 г.
Въведение Богородично за първи път е празнуван като самостоятелен празник през 715 г. Два века по-рано, през 543 г., император Юстиниан Велики издигнал в Константинопол църква, посветена на Въведение Богородично.
Християнските свещени книги разказват, че на този ден, едва навършила три години, Мария – бъдещата Божия майка, била заведена от родителите си в Йерусалимския храм. Със запалени свещи нейните близки я съпроводили през града до храма. Светата Дева била оставена на първото стъпало и за почуда на всички, неподкрепяна от никого, тя се изкачила сама по 15-те стъпала и се спряла на най-горното. Първосвещеник Захария – баща на св. Йоан Кръстител – я посрещнал и я благославил пред вратите на храма.
В миналото у нас семейното ходене на църква на този ден се е приемало като напомняне на бащите и майките за техните духовни задължения към децата им. Смятало се е, че след като бъдат представени на Бога, децата ще растат благочестиви, с почит към родителите си и съхранена чистота на нравите.
Празникът попада в периода на коледните пости. На този ден вярващите приемат Свето причастие. Народното поверие казва, че нощите от 11 до 16 или 21 ноември, известни повече като „Мратински нощи", са по-лоши дори от „Мръсните дни", защото през тях най-лесно човек може да се разболее. Този ден народът ни нарича още и Вълча Богородица, защото е последен от Вълчите дни.
Според народните поверия на този празник българите гадаят какво ще е времето през следващата година. Ако е топло и слънчево, зимата ще е люта, а лятото сухо. Ако пък вали дъжд или сняг, зимата ще е снежна, лятото – дъждовно, а реколтата – богата.
Традициите казват още, че след църква, семейството се събира на трапезата с прясна питка, вкусна гозба и чаша вино. Масата се оставя неразтребена, за да дойде Богородица през нощта, да хапне и да благослови дома.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Как се движат пазарите днес

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ
