
САЩ отлагат санкциите срещу сръбско-руската петролна компания NIS
- Актуално
- Текст:

Засега искането е уважено в рамките на 30 дни, въпреки поисканата 90-дневна отсрочка. Новината съобщи сръбския президент Александър Вучич.
Както припомня в. Danas, работната група на сръбското правителство, която разглежда въпроса за санкциите на САЩ срещу NIS, многократно е заявявала, че запасите от петрол и петролни продукти са достатъчни за редовни доставки, дори ако санкциите бъдат наложени.
Ресорният министър Дубравка Джедович-Ханданович също подчерта вчера пред изданието, че сръбските граждани не трябва да се притесняват, тъй като бензиностанциите, в това число и тези, които са собственост на NIS, работят и зареждат нормално.
На 26 февруари Белградската фондова борса обяви, че „Газпром нефт” прехвърля 5,15% от акциите си в NIS на „Газпром”. По този начин делът на „Газпром Нефт” в NIS падна на 44,85%, а делът на „Газпром” се качи до 11.3%. Сръбското правителство държи 29,87%, докато останалите акции принадлежат на миноритарни акционери.
NIS е единствената компания в Сърбия, която проучва и произвежда въглеводороди. Компанията притежава голяма петролна рафинерия в Панчево и доминира пазара на петролни продукти в страната.
Сръбското правителство е подготвено за възможните последици от санкциите. В страната са складирани петролни продукти за 90 дни, които заедно със собствените резерви на NIS ще осигурят доставките на сръбския пазар на горива за шест месеца.
На 10 януари администрацията на Байдън въведе санкции срещу „Газпром Нефт”, „Сургутнефтегаз” и техните дъщерни дружества, включително NIS. Според ограниченията, САЩ настояват за пълно изтегляне на руския капитал от NIS в рамките на 45 дни, но Русия отказа да продаде дяловете на „Газпром Нефт” и „Газпром” на сръбското правителство. Администрацията на Тръмп не може да отмени санкциите, но очевидно е в правото си да ги отложи.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
