
Създай бъдещето, което искаш: „Най-добър младежки стартъп в България 2025“
- Компании
- Текст:

Стартира четвъртото издание на най-големия по рода си национален конкурс „Най-добър младежки стартъп в България 2025“, организиран от Фонд на фондовете (ФнФ) и Софийския университет „Св. Климент Охридски“ (СУ). Конкурсът, който е отворен за кандидатстване от 17 декември, се провежда под патронажа на министъра на иновациите и растежа.
"Най-добър младежки стартъп в България 2025“ стартира за четвърта поредна година с мисията да вдъхнови и подкрепи младите предприемачи в България като предостави платформа за реализация на новаторските им идеи. С фокус върху иновациите, икономическия прогрес и устойчивото развитие, инициативата предлага уникална възможност за младежите да получат практическо обучение и менторство, както и достъп до дялови инвестиции. Целта му е не само да стимулира личностното и професионално израстване на участниците, но и да допринесе за изграждането на устойчива предприемаческа екосистема в страната.
За първа година конкурсът дава възможност за кандидатстване в три категории: Future Unicorns - за иновативни стартъпи, Business Stars - за малки и семейни бизнеси и SDG Dragons - за социални и екологични предприемачи, които обхващат разнообразни идеи с глобален, локален или устойчив фокус. Участници могат да бъдат всички на възраст 18-29 г. с вече изграден стартъп или само с бизнес идеи.
„Най-добър младежки стартъп в България 2025“ ще се проведе на няколко етапа. Първият обхваща периода между 17 декември 2024 г. и 16 март 2025 г. В него всеки младеж или младежки екип с добра идея и вдъхновение за предприемачество, могат да се регистрират с по-опростена процедура. При екипно участие е достатъчно само един от членовете на екипа да бъде в младежката възрастова група. Вторият етап на състезанието включва тест за предприемачески умения, подготовка за представяне пред инвеститори, онлайн и присъствени презентации пред жури. В края на април на церемония по награждаването ще станат известни победителите и техните проекти. В процеса на провеждане на конкурса участниците ще имат възможност да генерират идеи и да участват в обучения и менторски сесии, насочени към иновативни бизнес идеи, развитие на успешни стартъпи и усъвършенстване на предприемаческите умения.
Основни партньори на националния конкурс са Стопанският факултет към СУ, Европейската комисия и Founder Institute Eastern Europe. Проектът получава ценна подкрепа от Обединена българска банка, Българска фондова борса, София Тех Парк и Фондация „Клийнтех България“. Сред научните и академичните партньори са БАН, Асоциация на младите учени, Университетът за национално и световно стопанство, Технически университет – София, Нов български университет и Институт GATE. Инвеститорите, които също участват активно, включват Иновейшън Кепитъл, Витоша Венчър Партнърс, Морнингсайд Хил, Ню Вижън 3, Силвърлайн Кепитъл, Сис Кредит, Bulgarian Angels Club и Sofia Angels Ventures. Осем акселераторски програми, десет институционални партньори и над десет подкрепящи партньори допълват екосистемата от партньори, които правят конкурса едно от най-значимите събития за развитие на младежкото предприемачество в България. В инициативата се включват и редица ментори от България и чужбина с богат професионален опит в стартъп и предприемаческата екосистема.
Внушителният награден фонд включва възможност за финансиране с дялови инвестиции, специални награди, менторски часове, стажове, участия в национални и международни акселератори и конференции, медийно представяне, парични и поощрителни награди и др. Участниците ще могат да усъвършенстват уменията си и да натрупат опит и контакти благодарение на множество нетъуркинг събития, срещи с инвеститори, бизнес ангели и успешни стартъпи, предприемачески и SDG игри и други възможности.
Фонд на фондовете и Софийският университет канят всеки млад предприемач в България да се включи в инициативата, за да превърне идеите си в реалност.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
