
Учени имплантираха сателитни предаватели на редки видове акули
- Грижа
- Текст:

Да се определи къде и кога животните раждат е от решаващо значение за ефективното управление но опазването им през уязвими етапи като бременност и отглеждане на малките. Към днешна дата тази информация е неуловима при видовете акули, които мигрират на големи разстояния в открития океан.
Новият вътрематочен сателитен трансмитер е имплантиран на женски акули от интензивно мигриращи видове - тигрова акула (Galeocerdocuvier) и риба чук (Sphyrnalewini). Тенологията е особено ценна за защитата на тези застрашени от изчезване видове и ще позволи опазването на новородените и местата, в които се отглеждат.
Използваните вътрематочни импланти имат формата на яйце с дължина 6 см, широчина 2.5 см и тегло 42 г. Поставят се със специални апликатори и по същество са радиопредаватели, подобни на ехографската техника. Устройствата се следят от сателитите за глобално набюдение ARGOS и дават информация за местоположението на майките, етапите на бременност и момента на раждането. Опаковани са в гъвкава материя и се изхвърлят лесно от телата на маркираните акули при раждането на малките им.
Според публикацията в мартенския брой на сп. Science Advances, проучването е проведено от Училището по математика и природни науки при Университета на Аризона и е съфинансирано от Herbert W. Hoover Foundation и Discovery Channel.
Осъществено е с доброволното участие на "многобройни студенти и служители" от Държавния университет на Аризона и Програмата за изследване и опазване на акулите на Университета в Маями, които са помагали в теренната работа по югоизточното крайбрежие на Съединените щати.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
