
Интелигентни прозорци на бъдещето, създадени от изследователи в БАН
- Екология
- Източник: Euronews
- Автор:

Околната среда и опазването й са водещи теми в последните години и иновациите в архитектурата веднага се включват, за да предоставят алтернативни начини за опазване на природата. Един проект включва конструкция, при която интелигентни прозорци се превръщат в колектори на слънчева енергия. В София изследователи и архитекти обединиха усилията си, за да създадат тези интелигентни прозорци.
Вътре в прозорците има непрекъснат поток от смес от дестилирана вода и гликол, който служи като антифриз. Използвайки слънчеви клетки, прозорците абсорбират слънчевата радиация и я превръщат в топлинна енергия за отопление на интериора на сградата.
Миглена Николаева-Димитрова е физик от Българската академия на науките (БАН). Тя казва, че „предимството на използването на течности вместо въздух вътре в стъклото е, че водата е по-плътна, така че поглъща инфрачервената светлина в по-широк диапазон“. Учените от европейския изследователски проект използват експериментален павилион, за да тестват ефективността на системата.
Температурата и влажността се наблюдават постоянно в сградата, за да се види дали енергията може да се произвежда и използва дългосрочно или при много различни климатични условия.
Техническият асистент в БАН Красимир Живачки казва, че това включва много подробен мониторинг. „Измерваме температурата вътре в прозорците. Измерваме я на всеки 20 сантиметра, започвайки от пода и след това се изкачваме нагоре. По този начин знаем как топлината се разпределя във всеки прозорец. И така, в края това, което знаем, е какво захранваме през прозореца и какво излиза от прозореца."
Технологията е разработена в Мадрид, където учените искат системата за интелигентно остъкляване с воден поток да осигури енергийна ефективност, а не просто да действа като прозрачен изолатор. Така че системата трябва да може да максимизира слънчевата топлина през зимата и да избягва прегряване през лятото.
„Ако външната температура е твърде ниска, можем да спрем потока на вода - обяснява Хуан Антонио Ернандес Рамос, професор по цифрови анализи и компютърни науки в Universidad Politécnica de Madrid. - Слънцето загрява водната камера между стъклата и прозорците стават по-горещи. Ако външната температура е висока или ако вътре в сградата температурата вече е комфортна, можем да включим водния поток, за да разпределим енергията на други места в сградата."
Учените смятат, че технологията може да помогне за проектирането на така наречените почти нулево енергийни сгради на бъдещето. Изследователите казват, че технологията на системата вече е готова за разширяване до индустриално производство.
„Идеята е да има сгради, които да намалят максимално енергийните си нужди, като същевременно произвеждат топлинна енергия. Това е нашето решение за подобряване и максимизиране на нетния баланс на енергия, от който се нуждае всяка сграда“, казва Белен Морена Сантамария, архитект в Universidad Politécnica de Madrid.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
