
Как се движи преходът към възобновяема енергия
- Актуално
- Текст:

Миналата година в света са инсталирани нови мощности за вятърна енергия с капацитет 116 гигавата. Това е два пъти повече в сравнение с 2022 г., и бележи най-мащабния годишен растеж в сектора досега, сочи последният доклад на Глобалния съвет за вятърна енергия (GWEC),
Китай води както по офшорни, така и по наземни вятърни инсталации, следван от САЩ, Бразилия и Германия. Благодарение на силния растеж в Нидерландия, Европа също отбеляза рекордна 2023 г. с 3,8 гигавата електроенергия от нови офшорни ветрогенераторни паркове. С добър темп напредват Африка и Близкият изток, където са инсталирани вятърни мощности с капацитет близо 1 гигават, т.е., три пъти повече от предходната година.
Според авторите на доклада, светът се „движи в правилната посока” в борбата с климатичните промени. Същевременно проучването напомня, че до 2030 г. годишният растеж трябва да бъде най-малко 320 гигавата, за да се изпълни обещанието на COP28 за утрояване на възобновяемата енергия до края на десетилетието.
Според данни на Международната агенция по енергетика (IEA) и Международната агенция за възобновяема енергия (IRENA), седем държави вече генерират цялата си енергия от възобновяеми източници. От геотермална, водна, слънчева или вятърна енергия идват над 99,7% от електроенергията в Албания и Исландия в Европа, Етиопия и Демократична република Конго в Африка, Бутан и Непал в Азия и Парагвай в Южна Америка.
Норвегия се доближава до това ниво с 98,38% от енергията си, генерирана от вятърни, водни или слънчеви съоръжения, докато Германия и Португалия могат да останат на 100% възобновяема енергия за кратки периоди от време. Поне половината си енергия получават от възобновяеми източници други 40 държави.
Въпреки че много от тези страни в момента използват големи обеми водна или вятърна енергия, експертите прогнозират, че в близко бъдеще. слънчевата енергия може да поеме ролята на основен енергиен източник, тъй като технологиите се подобриха и разходите бързо спадат.
Проучване от 2023 г. на Университета на Екситър и Университетския колеж в Лондон прогнозира, че до 2050 г. слънчевата енергия ще достигне „необратима повратна точка“, превръщайки се в основнен енергиен източник за света
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
