
Нови политически реалности: Ким Чен Ун сменя покровителите си
- Акценти
- Текст:

Москва и Пхенян отричат. но международни източници доказаха присъствието на севернокорейски войници например в Курска област, а руската преса съобщи за трудности в подготовката им.
Същевременно Пхенян засилва реториката срещу Сеул и само преди дни изстреля „експериментално” забранена междуконтинентална ракета, с най-дългия регистриран до момента полет.
Това са ясни сигнали за Китай, че губи контрол над Пхенян, точно когато се цели в лидерската позиция на лансирания от БРИКС нов световен ред, недоминиран от САЩ, Но такова лидерство е трудно да се затвърди, когато единият съюзник е започнал война в Европа, а другият подпомага инвазията, коментира ВВС.
Според анализа на авторитетната медия, Китай не е доволен от това развитие, но недоволства сравнително тихо по чувствителната тема. Политолозите оценяват отношенията на Китай спрямо Северна Корея като връзка, с „разумно високо ниво на контрол”. Затоплящите се отношения на Пхенян с Русия обаче, може да подкопаят това и да накърнят интересите на Китай в региона, а и в световен план, докато Западът все повече се тревожи от развоя на събитията.
Режимът на Ким Чен Ун със сигурност ще се бори да оцелее и без най-големия си благодетел в лицето на Китай, който държи над 90% от външната търговия на Северна Корея, включително храни и горива. На тази позиция Пекин замени Москва след разпадането на СССР през 1991 г. Сега обаче Русия предлага алтернатива и севернокорейците изглежда ще я използват.
Пекин вероятно приема като измяна подобна неблагодарност, но според анализатори, това не е нов ход за Пхенян, който „взема каквото може и от Русия, и от Китай и след това прави каквото му харесва”.
Позовавайки се на американското разузнаване, ВВС пише, че от началото на войната в Украйна Ким Чен Ун е продал на Москва повече от един милион артилерийски снаряди и ракети. Пхенян отрича и това, но без съмнение двете страни засилват сътрудничеството, подписвайки през юни и пакт за сигурност и взаимопомощ в случай на „агресия” срещу коя да е от двете държави. След това Ким Чен Ун поздрави Владимир Путин за рождения му ден, наричайки го „най-близък приятел“.
Както Северна Корея, така и Русия стана обект на множество международни санкции сред нахлуването си в Украйна. Това сближи санкционираните лидери на двете страни повече от всякога. Същевременно, търговията на Пекин с Москва процъфтява, въпреки западните санкции и усилията на Китай да се справи със западните мита.
Въпреки че Русия плаща на Северна Корея за снарядите и войските, всъщност Китай е този, който изддържа Пхенян. Но хазартното лавиране на Ким Чен Ун във всеки един момент може да обърне Пекин срещу Северна Корея. Достатъчно е китайските доставки да секнат, или поне да намалеят, за да изложат на риск оцеляването на 25-те милиона севернокорейци. Ким Чен Ун може би не мисли за поданиците си, но историята сочи, че всяко търпение има граници. Това на Китай – също.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
