
Как Иран стои зад атаката на Хамас срещу Израел на 7 октомври
- Актуално
- Текст:

Подчертавайки провокативния характер на нападението, очаквано последвано от израелски отговор, Хаменей заяви: „Няма нужда да се доверяваме на разговори и преговори, чиято цел е постигане на нормализация. С нормализация палестинците няма да постигнат правата си".
Иранският лидер посочи и крайната цел на атаката - унищожаването на еврейската държава: „Нациите трябва да излязат на бойното поле, за да защитят палестинците и тогава ционисткото образувание ще престане да съществува – което по същество се случва днес”. В това иранският лидер вижда и ролята на "палестинският народ” - да продължи атаките, да отслаби „ционисткото образувание” и да го накара да отстъпи.
В рядък случай на проивопоставяне, кабинетът на президента на Палестинската автономия излезе с гневно изявление, публикувано в Reuters: "Тези коментари имат за цел да пролеят палестинска кръв. Палестинският народ не се нуждае от войни, които не служат на стремежите му към свобода и независимост".
Изглежда обаче, че Иран е последователен в действията си, въвличайки в това и Ирак. Според съобщение на ливанския вестник "Ал-Ахбар", по време на неотдавнашното си посещение в Багдад иранският външен министър Али Багери Хани е обсъждал създаването на "комуникационен офис" на Хамас в иракската столица. Идеята за алтернативна база изглежда своевременна, след като Катар заплашва да изгони лидерите на Хамас от територията си.
Според източници на ливанските медии, Египет и Катар активно посредничат между Хамас и Израел, с надеждата да постигнат споразумение за прекратяване на огъня и разрешаване на проблема със заложниците. Макар да настояват за по-голям натиск върху Хамас, САЩ са предпазливо оптимистични, определяйки преговорите за потенциално конструктивни.
Като особено неприемливо се оценява нежеланието на Хамас да изостави свои страегически позиции в Газа със значителен военен и геополитически потенциал. Заедно с това, Хамас настоява за окончателно примирие, пълно изтегляне на Израел от Газа и едва след това „справедлива” дискусия за освобождаване на заложниците.
Ако се съпостави от една страна факта, че нито една съседна на Израел арабска държава от години не приема палестинци, и от друга – че Иран иска да доминира в Близкия Изток, измествайки Саудитска Арабия, става ясно, че палестинската кауза от десетилетия е инструмент в борбата за влияние между големите държави в региона, този път – в стремежа на Иран да доминира, възпрепятствайки каквото и да било разведряване в Близкия Изток и мирно разрешаване на войната в Газа.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
