
Защо протестират европейските фермери
- Актуално
- Текст:

Безсрочни протестни действия обявиха и българските зърнопроизводители. Селскостопанската протестна вълна в Европа стана повод за дискусии относно развитието на селското стопанство на стария континент и мястото му в националните икономики, коментира swissinfo.ch.
В Швейцария и Германия селското стопанство допринася с по-малко от 1% към БВП. През 2022 г. двете страни са внесли храни на по-висока стойност, отколкото са изнесли. От друга страна в Италия, Франция, Полша и Испания приносът на селското стопанство към БВП надхвърля 2% от БВП.
Същевременно швейцарските фермери „са значително по-добре подкрепени, отколкото в страните от ЕС“ с „по-високи директни плащания“ и „по-силна митническа защита“, посочи в неделната си програма швейцарската телевизия RTS. Правителството на Швейцария активно подкрепя селското стопанство чрез субсидии и политики, които насърчават устойчиви земеделски практики и поддържат запазването на природата, предоставяйки на фермерите редица други предимства, включително в областта на данъчното облагане.
След федералните избори през октомври миналата година селскостопанският сектор вече е представен в швейцарския парламент с 20% от депутатите, вместо с 12%, както беше в предишния парламентарен състав. Предвид всичко това, изглежда швейцарските фермери се радват на сравнително по-високо ниво на защита и в сферата на политиката, отколкото европейските им колеги.
Проблемите им обаче не са по-различни от тези в цяла Европа. Наред със субсидирането и митническата защита, част от тях са глобализираните хранителни системи, които са концентрирали властта си в големите супермаркети и контролират както достъпа до пазара, така и до потребителя.
Друг аспект на проблема са селскостопанските политики, които се провеждат на континента от началото на века. Според швейцарски изследвания, в този процес земеделските стопани са били принизени до обикновени изпълнители на решения, с огромен акцент върху задълженията им към опазване на природната среда, което е и основа за конфликтите между политическите ръководства на страните и фермерите.
„Смисълът на устойчивото селскостопанско производство е напълно забравен и сведен само до отмятане на квадратчета по формулярите”, казват от изследователския център CEDD-Agro-Eco-Clim, фокусиран върху устойчиви агроекологични системи. Експертите обаче подчертават, че след като фермерите протестират дори в Швейцария, „значи в котела ври и кипи”.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
