
Германия замени изцяло руския природен газ с норвежки
- Актуално
- Текст:

Този обем е адекватен на доставките от руския "Газпром" преди нахлуването на Русия в Украйна. Анализатори коментират, че Германия е заменила един доминиращ доставчик с друг, но признават, че рискът от прекъсване на доставките от страна на приятелска държава като Норвегия е практически нулев, ако не се смятат възможни технически проблеми по газопроводите.
Но след горчивия опит с „Газпром”, Германия се стреми да избегне зависимост от един голям доставчик и смята да постигне диверсификация с доставките на втечнен природен газ (ВПГ). Страната подготви и пусна в експлоатация необходимите терминали и до момента има сключени договори за доставка на ВПГ с американските производители ConocoPhillips (COP.N) и Venture Global LNG.
Все пак Германия предпочита доставките по тръбопроводи, тъй като предполагат дългосрочни договори и евентуално по-добри цени. Въпреки това, авариите в Северен поток и Балтийски поток показаха, че рискове съществуват – както обаче и при ВПГ. Произвадството му е сравнително енергоемко, тъй като включва преохлаждане, транспорт и регазифициране. Освен това доставките на ВПГ може да бъдат застрашени от регионални конфликти.
Германия, както и Норвегия се стремят към въвеждане на по-чиста енергия, докато природният газ има сериозен въглероден отпечатък. Това е отразено и в договора между Sefe и Equinor, който предвижда от 2029 г. замяна на природния газ с водород. За момента обаче, германската индустрия остава силно зависима от синьото гориво и като суровина, и като енергиен източник.
Междувременно цената на газа в Европа (холандски TTF фючърси) вече е около € 34 /MWh, т.е., десет пъти по-ниска от августв 2022, когато надхвърли € 340. Трябва да се отбележи също, че ЕС реши своевременно подготовката за зимния сезон, като за момента европейските газохранилища са пълни на 87,6%.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
