
Мъск: Изкуственият интелект е като духа с вълшебната лампа
- ЕС
- Текст:
Празникът, организиран за първи път от Джорджа Мелони преди 26 години, се превърна в политически форум, с потенциала да засенчи много „срещи на върха”. Критиците ѝ нарекоха фестивала „антимиграционен”, но Илон Мъск разшири дискусиите с актуални глобални теми. Той отдавна прилага изкуствен интелект (ИИ) в космическата си компания SpaceX и в своя автомобилен гигант Tesla и намери точните думи за ползите и рисковете от използването на технологията.
„ИИ е като нож с две остриета - никога вече няма да ни липсват стоки и услуги, защото ИИ ще може да прави всичко, което искате, но ще му липсва съвест“, прогнозира Мъск. Той призна, че ИИ може да бъде използван за манипулиране на общественото мнение и отново се обяви за регулации и глобален арбитър в контрола над иновативната технология.
Централната тема на Мъск обаче беше друга - той се появи на сцената, носейки на ръце едно от 11-те си деца и призова за по-висока раждаемост, за да не изчезнат култури като Италия, Япония, Франция и други напреднали страни.
„Моят съвет към всички правителствени лидери и хора е: уверете се, че имате деца, за да създадете ново поколение“, каза Мъск, посочвайки, че това е единственото решение за демографските проблеми на развитите страни – а не нелегалната миграция, която „трябва да бъде прекратена”. Все пак, като глобален работодател, Мъск насърчи законната имиграция и подкрепата за всеки, който „идва честно и желае да работи”.
Вижданията му се вписват в програмата на Мелони, която обеща да се справи с незаконната миграция и обяви демографските проблеми на Италия за един от ключовите си приоритети, както показва и проектобюджета на правителството ѝ за 2024 г.
Мъск обвърза темата и с инвестиционните перспективи, като обяви Италия за "невероятна страна" и "добро място за инвестиране", но допълни, че инвеститорите се интересуват „ще има ли достатъчно работещи хора".
Преминавайки към климатичните промени, Мъск се нарече „природозащитник“, но разкритикува еколозите, които „преувеличават” и унищожават „вярата в бъдещето”. Същевременно като реалист той посочи, че „в средносрочен план не бива да демонизираме петрола и природния газ“, и призовавайки „да имаме надежда“, предупреди: „Човешкото съзнание е малка свещ и трябва да направим всичко, за да не угасне".

Трябва да се признае, че Джорджа Мелони прояви гъвкав и елегантен политически усет, организирайки коледния младежки фестивал като неформална среща на високо равнище с дебати по най-важните теми за света. Вчера тя разговаря с британския премиер Риши Сунак и в по-късното си изявление посочи основната тема - съвместна работа по миграцията.
Съгласно Меморандума за разбирателство, подписан в Лондон на 27 април, двамата лидери ще финансират съвместно италианско-британски проект, който да подпомогне доброволното репатриране на мигрантите в страните им на произход. Според някои, проектът е отговорът на Мелони срещу некоординираните мерки на ЕС за овладяване на нелегалната миграция.
В изявлението се казва още, че дискусията е засегнала и основни международни въпроси, "започвайки с руската инвазия в Украйна и кризата в Близкия изток". По-късно от кабинета на Мелони съобщиха, че на срещата е присъствал и албанският премиер Еди Рама, разширявайки дискусията между тримата лидери с темата за важното значение на „окончателно стабилизиране на Западните Балкани”, включително и в светлината на разширяването на ЕС.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
