Защо е важно да четем на децата на глас, дори когато те вече могат сами да четат

Защо е важно да четем на децата на глас, дори когато те вече могат сами да четат Снимка: Homeschool Connections

Има няколко основателни причини за това

Четенето на глас е изключително важно за развитието на детето, дории  след като то вече се е научило да чете самостоятелно. Това не е просто навик от ранното детство - то подпомага изграждането на по-дълбоки връзки с текста, развива критическото мислене, речниковия запас и емоционалната интелигентност. Освен това, съвместното четене укрепва връзката между родител и дете, създава навици за обсъждане, споделяне на впечатления и разширяване на мирогледа.

За това съобщава Phys.org.

Според неотдавнашен доклад на издателство Harper Collins във Великобритания, много родители не четат на глас на своите деца. По-малко от половината (41%) деца на възраст от 0 до 4 години често четат на глас. В същото време учените твърдят, че дори след като едно дете вече се е научило да чете, четенето на глас продължава да бъде полезно за него.

Според изследвания, посветени на уменията за четене, в процеса на усвояване участват два основни типа умения: ограничени и неограничени. Към първите спадат онези, които усвояваме веднъж завинаги - например, веднъж научим ли азбуката, няма нужда да я учим отново. Към втория тип спадат умения, които развиваме през целия си живот - като речников запас, гладкост на четенето и разбиране на текста.

Известно е, че четенето на бебета и малки деца подпомага ранното езиково развитие. А четенето на деца в по-голяма възраст насърчава усвояването на неограничените умения.

Книгите, които четем на децата преди лягане, обикновено са такива, които те още не могат да прочетат сами. Благодарение на това те се запознават с по-сложни идеи, думи и синтактични конструкции.

Съвместното четене може да насърчи сближаването между родители и деца, както и обмена на знания. А понякога то просто носи радост и е забавно.

Още по темата във

facebook

Сподели тази статия в: