
Подготвя се създаването на Съвет за иновации към МИР
- Институции
- Текст:

Подготвяме учредяването на Съвет за иновациите към Министерството на иновациите и растежа (МИР). От изключителна важност е в него да участват представители на научните среди, на бизнеса, на стартъпи и финансиращи организации. Целта е да работим за устойчивост на иновационната екосистема чрез включването на всички заинтересовани страни. Например за създаването на общи решения в сектор „Здравеопазване“ е важно да се включат както предприемачи, иноватори, така и медицински специалисти и учени. Затова е необходима по-дългосрочна стратегия, която да бъде развита през годините, а не да е приоритет на едно правителство за един мандат.
Това заяви министърът на иновациите и растежа Милена Стойчева. Тя участва в конференция „За по-устойчива здравна система в България“ в София, организирана от Българо-швейцарската, Американската и Германо-българската търговски камари. В събитието участваха министрите на здравеопазването проф. д-р Христо Хинков и на електронното управление Александър Йоловски, проф. Рифат Атун, отговарящ за глобалните здравни системи към департамента по обществено здраве към университета Харвард, САЩ, както и представители на професионални и секторни асоциации.
„Иновациите са ключът към промяната в здравеопазването у нас. Чрез инвестиции в този сектор може да обърнем представите за здравеопазването у нас – от темите за проблемите в теми на възможностите“, каза още Стойчева.
Тя подчерта, че иновациите в определена област не могат да се реализират само от едно министерство, а са модел и стратегия за визия и работа на няколко институции. „Работим с всички министерства, за да се развиват иновации в различните сектори. Ако всяка институция и сфера работи самостоятелно, отново ще се стигне до отделни действия, които не водят до по-добър ефект за икономиката“, обясни министърът.
„Темата за дигитализацията на здравеопазването е изключително важна, но не е единствената. Необходима е обща политика спрямо медицинските кадри и развитието на капацитета на целия здравен сектор, който си взаимодейства с всички останали сектори“, заяви още министър Стойчева.
Тя припомни, че предстои по програмата за иновации в предприятията (ПКИП) да бъдат отворени за кандидатстване за българските фирми две процедури – за разработване на иновации и за внедряването им. „Има отделен значителен ресурс за тях“, каза министърът. По двете процедури за разработване и за внедряване на иновациите малките и средни компании ще имат достъп до 420 млн. лв.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
