
Монблан е станал по-нисък с повече от два метра
- Актуално
- Текст:

За новите данни съобщиха днес геодезисти от френския департамент Горна Савоя. Спадът може да се дължи на промени във валежите през лятото – явление, вече наблюдавано в миналото, каза на пресконференция в Шамони ръководителят на геодезическата камара на Горна Савоя Жан дьо Гаре. Предположенията му са, че след две години е много вероятно Мнблан отново „да порасне”, отбелязва AFP.
От 2001 г. насам, геодезистите измерват скалистия връх на всеки две години, с надеждата да съберат информация за въздействието на климатичните промени върху Алпите. Дебелата покривка от лед и сняг на Монблан очевидно варира от година на година, в зависимост както от валежите, така и от темпертурите и ветровете на континента.
„Научихме много от тези измерителни кампании: знаем, че върхът постоянно се променя по височина и позиция, като промените засега са до пет метра“, обясни дьо Гаре и допълни: „ние събираме данните за бъдещите поколения, не сме тук, за да ги интерпретираме, оставяме това на учените“.
Измерителната акция е проведена в средата на септември. Екип от 20 души са изкачили Монблан и разделени на осем групи, в продължение на няколко дни са провели измерванията, използвйки високотехнологични инструменти, включително за първи път и дрон.
Височината на Монблан е била 4808,72 м през 2017 г., 4808,73 м през 2015 и 4810,02 м през 2013, но географските и туристически източници обикновено сочат 4809 м. Под величествения връх минава 11.6 км шосеен тунел, който свързва Франция и Италия. Двете страни все още спорят дали Монблан е на френска територия, или бележи френско-италианската граница.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
