
Подводните течения в руския банков сектор
- Актуално
- Текст:

До края на годината АБК „Ситибанк”, която държи 153 милиарда рубли държавни и граждански депозити, ще демонтира и всичките си банкомати, съобщава The Moscow Times. След 20 години дейност в Русия, банката обяви плановете си за съкращение на бизнеса още през април 2021. След избухването на войната в Украйна, АБК „Ситибанк” отказа да работи с корпоративни клиенти и продаде портфейла си за кредитиране на дребно на Uralsib. От март 2023 г. „Ситибанк” начислява такса за държане на валута по сметки, а през август спря да приема долари и евро в брой на касите си.
Citigroup обаче едва ли ще продаде руския си бизнес лесно. Правителствената комисия, която одобрява подобни сделки, свързва евентуалните разрешения с размразяването на руските активи в чужбина. Руските власти нямат интерес да разрешават продажби на чуждестрания бизнес, включително по политически причини, потвърди пред Reuters и източник от руските банкови среди. По думите му, „можем да ги пуснем, можем да не ги пуснем, можем да ги национализираме или да наложим външен контрол“.
В същото време, от началото на руската инвазия в Украйна, общият размер на вземанията по кредити на китайските държавни банки Industrial and Commercial Bank of China, Bank of China, China Construction Bank и Agricultural Bank of China се е увеличил четирикратно, съобщава Financial Times, посочвайки предполагаеми цифри на скока от $ 2.2 милиарда до $ 9.7 милиарда през март тази година.
Въпреки това, китайските финансови институции са далеч от обема дейности, извършвани в Русия от Raiffeisenbank, който възлиза на $ 29.2 милиарда. Активите на най-голямата западна банка, останала в Русия, след нахлуването ѝ в Украйна, скочиха с 40%, но в последните месеци отчетоха спад с 12%, след като Raiffeisenbank обяви намерение да намали руския си бизнес.
Замяната на валутите на „неприятелските“ страни с китайския юан се осъществява в Русия не само на валутния пазар и в международната търговия, но и в междубанковите транзакции. Според Централната банка на Русия, делът на китайската валута в руския валутен обмен се е качил от близо 0% преди март 2022, до 44% през юни тази година. С тези цифри Русия зае трето място по операции в юани след Хонконг и Великобритания. Междувременно доларът и еврото задържат исторически връх на руския валутен пазар.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
