
Google на 25
- Актуално
- Текст:

Само след 8 години думата „Гугъл” влезе официално в речника на английския език, включително като глагол, отбелязва ВВС, а днес, след като се диверсифицира в почти всяка област на технологиите и доминира някои от тях, Google е част от технологичния гигант Alphabet. Двама от първоначалното „трио” са милиардери, като Лари Пейдж и Сергей Брин държат контролния пакет акции на Alphabet, а Сюзън Войчицки, която разполага "едва" със $ 765 милиона, управлява YouTube до началото на тази година, когато се оттегли, за да се посвети „на семейството и здравето си”, но остана консултант на Alphabet.
В света на високите технологии обаче надпреварата не спира и сега въпросът е ще успее ли Google да се задържи на водеща позиция и в бързо развиващия се сектор на изкуствения интелект (ИИ). Въпросът - и съмненията - не са без основание. Google създаде и придоби стотици продукти и услуги, но сайтът Killed by Google е събрал 288 без време „пенсионирани” проекта, в т.ч платформата за игри Stadia и слушалките за виртуална реалност Google Cardboard.
В мрежата изтече и вътрешна информация – в бележка инженер на Google пише, че компанията „няма тайно хапче за ИИ”, така че едва ли ще спечели надпреварата, включително в „битката на ботовете”. През ноември 2022 OpenAI създаде ChatGPT, който завладя света. Голям дял в успеха му имат огромните инвестиции на Microsoft, който сега го използва в свои продукти като търсачката Bing и Office 365.
Наричан често „убиецът на Google“, ChatGPT използва модели за трансформация на езика, разработени от Google (LaMDA и PaLM), но собственият му бот Google Bard, който излезе само няколко месеца след ChatGPT, не постигна същия ефект. Една от причините е презентирането на Google Bard като „експеримент”, при това - недостъпен за потребители под 18 години.
Тези предпазливи стъпки може би лишиха Bard от победа в състезанието с ChatGPT, но може да се тълкуват и като един от първите опити за самоконтрол в областта на ИИ, чиито свойства тревожат света – от обикновените хора, до правителствата и глобалните организации.

Google, разбира се, не се е отказал и само през май обяви 25 нови продукта, управлявани от ИИ. Притежание на Google е и водещата компания за изкуствен интелект DeepMind, с централа в Обединеното кралство, чиято програма AlphaFold има потенциала да стимулира разработването на нови лекарства.
На събитието Google Next миналия месец, компанията разкри и бъдещите си планове, изцяло на основата на ИИ, насочвайки се към лидерската позиция в нововъзникващата икономика на генеративния изкуствен интелект. И в този ред на мисли, анализаторите на инвестиционните пазари не само не „отписват” Google от "състезанието ИИ", но и насочват вниманието на инвеститорите към успешния облачен бизнес на компанията.
„Със своя Google Cloud Alphabet се позиционира в центъра на ИИ-революцията, отговаряйки на огромното търсене от страна на бизнеса за актуализиране на инфраструктурата и съхранението на данни”, смятат от компанията за анализ на инвеститорските пазари Hargreaves Lansdown. Google Cloud засега е най-малкият от тримата големи доставчици на облачни услуги (след Microsoft Azure и Amazon Web Services), но е достатъчно мощен, за да остане в триумвирата.
На 25 години Google има какво да предложи в областта на ИИ, съчетавайки авангарден и предпазлив подход. Анализатори често припомнят, че един от първите, който изрази опасенията си от възможните приложения на ИИ, беше когнитивният психолог и компютърен учен Джефри Хинтън – дългогодишен член на Google екипа. Напускайки компанията по-рано тази година д-р Хинтън подчерта отговорното ѝ поведение във внедряването на ИИ – линия, която Google поддържа и това може да го изведе ако не на първо място сред технологичните гиганти, то поне на челна позиция в предпочитанията на инвеститорите.
Още по темата във
facebookСподели тази статия в:

Световните цени на петрола намаляват с 1,7%

Търговската война между САЩ и Китай застрашава и руската икономика

Amazon изстреля в орбита първите си интернет спътници

Край на последния европейски оазис със „златни паспорти”

Светът отбеляза рекордни военни разходи от края Студената война

СЗО заяви за ускоряване на развалянето на продукти поради глобалното затопляне

Въпреки разногласията заради търговската война, Китай ще сподели лунните проби със САЩ

САЩ и Украйна могат да подпишат тази седмица сделката за ресурсите
